Van gölünden soda nasıl çıkarılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Van gölünden soda nasıl çıkarılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Van gölünden soda nasıl çıkarılır

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Van gölünden soda nasıl elde edilebilir


  Van gölünden soda nasıl elde edilebilir?

  GÖLLERDEN SODA ÜRETİMİ

  Bunlar, trona için olandan daha karmaşık yöntemlerdir. Çünkü tuzlu suların bileşimi karmaşıktır.
  Searles Gölünden Soda Üretimi:ABD de Kaliforniya da Searles Gölü nden, alt ve üst tuzlu su düzeylerine kadar inen kuyulardan, derişik tuzlu su çözeltisi elde edilmektedir.

  Bu tuzlu sular içinde sodyum karbonata ek olarak daha birçok mineral, çözünmüş bir şekilde bulunmaktadır.
  Birinci yöntemde tuzlu su doğrudan doğruya karbonatlaştırma kulesine pompalanır.

  Bu kulede, kireç fırınından gelen CO2 ile sodyum bikarbonat kristallerine dönüşür, bu kristaller tuzlu su çözeltisinden süzülerek ayrılır, yıkanır kurutulur ve kavrularak sodaya dönüştürülür. Bu yöntemde başlıca yan ürün borakstır.

  İkinci yöntem birinciye oranla daha karışıktır. Tuzlu su buharlaştırılır ve Na2CO3 içeren bir çift tuz olan burkeit (Na2CO32Na2SO4) kristalleri çöktürülür.

  Burkeit, süzülerek tuzlu sudan ayrılır. Tuzlu su, diğer yan ürünler üretimi için başka işlemlere gönderilir. Burkeit tekrar suda çözündürülür ve sodyum sülfatı çöktürmek için soğutulur. …………..tuzu şeklinde çöken sodyum sülfat kristalleri ayrılarak uzaklaştırılır.

  Daha fazla sodyum sülfat çekmek için NaCl katılır. Sodyum karbonatın çoğunun Na2CO310H2O veya trona şeklinde kristallenmesi için soğutmadan önce aşı olarak çözelti içerisine burkeit katılır.

  Na2CO310H2O nun kristal suyu buharlaştırılır ve sonuçta sodyum karbonat monohidrat ve bu ürünün de kavrulmasıyla ağır soda elde edilir. Bu yöntemdeki yan ürünler, sodyum sülfat, potasyum klorür ve boraksdır.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi