Tek hücreli canlılar nasıl hareket eder

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tek hücreli canlılar nasıl hareket eder ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tek hücreli canlılar nasıl hareket eder

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: tek hücreli canlılar nasıl hareket ederler

  Bir hücreli canlılar genellikle sularda yaşadıklarından hareketleri su ile birlikte sürüklenme şeklindedir.
  Pasif Hareket: Eğer canlı hareket etmek için enerji kullanmıyor, içinde bulunduğu ortamın hareketi ile yer değiştiriyorsa bu harekete pasif hareket denir.
  Gelişmiş destek ve hareket sistemleri olmamasına karşın taşıdığı yapılar ve sitoplazma bu çeşit canlıların hareketini sağlar.
  Bir hücreliler siller, kamçılar, yalancı ayaklar (psödopot) yardımıyla hareket eder.
  Amipsi Hareket: Amip gibi kök ayaklılarda sitoplazmada bulunan kasılma ve gevşeme yeteneğindeki protein iplikçikleri sayesinde yalancı ayaklar oluşturulur. Amip, meydana getirdiği bu yalancı ayaklar yardımıyla kayarak hareket eder ve besini içine alabilir. Yalancı ayaklar oluşturularak gerçekleştirilen bu harekete amipsi hareket denir.
  Kamçı Hareketi: Euglena, Trypanosoma gibi kamçılı bir hücrelilerde bulunan bir yada birkaç tane kamçı ile hareket sağlanır. Kamçılar protein yapıdadır. Kamçılar su içinde burgu hareketi yaparak canlıyı iter ve hareketini sağlar.
  Sil Hareketi: Paramecium gibi sili bir hücrelilerde sil hareketi görülür. Siller, hücreyi örten pelikuladan çıkan protein yapıdaki küçük iplikçiklerdir. Sillerin uyarılması ve titreşerek aynı yöne hareket etmesi, silleri birbirine bağlayan sinir telcikleriyle olur. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzelmiş...+ Yorum Gönder
tek hücreli canlılar nasıl hareket ederler ,  tek hücreli canlılar nasıl hareket eder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi