Cisimler hangi yüzeylerde daha kolay hareket eder

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cisimler hangi yüzeylerde daha kolay hareket eder ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Cisimler hangi yüzeylerde daha kolay hareket eder

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: cisimler hangi yüzeylerde daha kolay hareket ederler

  Cisimlerin temas ettiği yüzeyler onların hareketini zorlaştırabilir veya kolaylaştırabilir. Örneğin, oyuncak bir araba beton zeminde, halıya göre daha kolay hareket eder. Bir cismi düz yüzey üzerinde hareket ettirmek daha kolaydır. Görüldüğü gibi cisimlerin hareketi temas ettikleri yüzeye göre değişmektedir.

  Cisimler pürüzsüz yüzeylerde daha kolay pürüzlü yüzeylerde daha zor hareket ederler. Bir cismi halı, tahta, toprak zemin gibi pürüzlü yüzeylerde hareket ettirmek zor. Cam, mermer, beton zemin gibi yüzeylerde hareket ettirmek daha kolaydır.

  Cisimler nerede hareket ederlerse etsin, hareketlerini zorlaştıran bir kuvvet vardır. Yerde duran bir topa itme kuvveti uyguladığımızda top bir süre hareket eder ve sonra durur.

  Sürtünen cisimler arasında ortaya çıkan ve cismin hareket etmesini zorlaştıran kuvvete sürtünme kuvveti denir. Sürtünme kuvveti hareketi yavaşlatan, engelleyen hatta durduran bir kuvvetttir. Bu nedenle cisimlerin hareketine zıt ve temas gerektiren bir kuvvetttir.

  Hareket eden cisimleri durdurmak veya yavaşlatmak için sürtünme kuvveti gereklidir. Örneğin bisikletin frenine basıldığında plastikten oluşan fren pabuçları tekerleğin jantlarına dokunur. Pabuç ile jant araındaki sürtünme kuvveti tekerleğin yavaşlamasına ve durmasına neden olur. Ayrıca bir cismi hareket ettirebilmek için sürtünme kuvvetini yenmemiz gerekir aksi takdirde cisim hareket etmez. Örneğin bir masaya kuvvet uyguladığımızda uyguladığımız kuvvet sürtünme kuvvetinden küçükse masa hareket etmez. Masaya uygulanan kuvvetin büyüklüğü artarsa masa harekete geçer.+ Yorum Gönder
hangi yüzeyde kolay hareket eder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi