Bir ürün satın alırken nelere dikkat edilmelidir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bir ürün satın alırken nelere dikkat edilmelidir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: bir ürün satın alırken nelere dikkat edilmelidir

  “Listesiz çıkmam abi!”
  ...demelisiniz. Market alışverişine listesiz çıkıyorsanız, paranızı çöpe atma konusunda kararlısınız demektir. Siz iyisi mi çöpe atmaya niyetlendiğiniz o parayı bize bağışlayın! Şaka bir yana, alışverişe çıkmadan önce ihtiyaçlarınızı yazdığınız bir liste hazırlamanız yararınıza olacaktır. Bunun için listeye yazdıklarınızın, evde gerçekten olmadığına emin olun. Listesiz markete gitmek, raflardaki her ürünün cazibesine kapılıp bir dünya ürünle, üstelik çoğu da gereksiz pek çok şeyle eve dönmek anlamına gelir. Tabii listeyle markete gittiğinizde de listenize sadık kalmaya söz vermelisiniz kendi kendinize!

  Aç karnına alışveriş yapmayın
  Bu, sağlığına ve kilosuna dikkat etmek isteyenler için en önemli kuraldır. Özellikle yiyecek alışverişine çıkarken açlığınızı yatıştırmak için yemek yiyerek ya da hiç olmazsa zararsız atıştırmalıklardan yanınıza alarak, açlıktan gözünüzün dönüp de kendinizi bir restoranda, masanızı donatmış vaziyette bulmaktan alıkoyabilirsiniz. Üstelik açlık, insana en olmadık abur cubuları alıp gereksiz harcama yaptırmak için yegane ‘suça teşvik’ unsurudur.

  Sağlıklı alışveriş
  Market alışverişlerinde özellikle sebze ve meyve reyonlarında zaman geçirmenizi tavsiye ederiz. Abur cubur reyonlarına fazla yaklaşmadan alışverişinizi tamamlamayı aklınıza koymalısınız. Sebze-meyve alışverişinde de markete hangi günler yeni ürün geldiğini bilerek gitmelisiniz. Böylece en taze ürünlere ulaşmanız mümkün olur.
  Artık tüm sebze ve meyveleri her mevsim bulabiliyoruz; ancak siz yine de mevsimine uygun olanlarını satın almaya özen gösterin. Hangilerinin mevsim meyve ya da sebzesi olduğunu anlamak için fiyat etiketlerine bakmanız yeterli. Mevsim yiyecekleri her zaman daha ucuz olur.

  Bir bütçe belirleyin
  Ne kadar harcayabilceğinizi bilmeden alışverişe çıkarsanız planladığınızdan fazla para harcarsınız. Kendinize katı bir harcama limiti koyun. Yanınıza hem banka kartı hem de nakit almak yerine birini tercih edin. Böylece her ikisini de harcayıp elinizden ne kadar para çıktığının hesabını yapamama sorununu ortadan kaldırmış olursunuz.

  Sadece taksit için kredi kartı
  Şu kredi kartlarının pek çok insanın başına ne dertler açtığı malum... Kredi kartı kullanmanın en akıllıca yolu, onu sadece bir taksit aracı olarak kullanmaktır. Özellikle kredi kartını, dışarıda yemek yeme, küçük market, bakkal alışverişlerinde kullanma, anlık küçük ihtiyaçları satın alma gibi işlerde kullanmak, harcamada ipin ucunu kaçırmak için bulunmaz bir fırsat(!) Ekstreniz geldiğinde “ben ne yapmışım!” dememek için, iyisi mi, elinizdeki paraya bakarak alışveriş yapmaya gayret edin.

  Etiketlerdeki 99 küsuratına dikkat!
  Çok basit bir pazarlama taktiğidir, etiketlerdeki fiyatı “99” kuruş ile sonlandırmak. Çoğumuz bunun bilincinde olsak dahi yine de aldanmaktan kendimizi alıkoyamayız. Ancak 9,99 TL’nin 9 TL değil de aslında 10 TL olduğunu dikkate almalıyız. Bu rakamdaki fark sadece 1 TL olsa da, daha büyük rakamlarda daha büyük yanılgılar yaşayabiliyoruz. 49,90 TL’lik bir etiketin zihnimizdeki algısı 50 TL değil, 40 TL olarak şekillenir. Yani bu defa fark, 1 TL değil, 10 TL’dir. Dolayısıyla tüm bu farkları biriktirip elimizden çıkan paraya baktığımızda, fark etmeden epeyce para kaybettiğimizi görebiliriz.

  İndirimler gözünüzü döndürmesin
  Yiyecekler, kıyafet ve aksesuarlar, ev ürünleri ve ihtiyacımız olan hemen her şey için bir indirim ilanı bulmak mümkün. Markalar arası kıyasıya rekabet ve müşteri çekme isteği, biz tüketicileri ihtiyacımız olsun olmasın tüketmeye sevk edebiliyor. Elbette indirim dönemlerini kaçırmamak önemli. Ancak sırf indirimli diye normalde hiç kullanmadığımız ve kullanmayacağımız şeyleri almaktan sakınmalıyız.
  Gardırobunuzun ne kadar çok alıp da giymediğiniz kıyafetle dolu olduğunu hatırlayın!

  Bir erkekle birlikte alışveriş
  Erkeklerle alışverişe çıkmak, ağır poşetleri taşıtmak için fena fikir değil. Ama erkeklerin uzayan alışveriş seanslarında mızmızlanmaya başladıkları da bir gerçek. İyisi mi kıyafet alışverişlerinde, koltuklu bekleme bölümü olan mağazaları tercih edin. Pek çok büyük mağazanın içinde kafe bölümü bulunuyor. Eşiniz ya da sevgiliniz içeceğini yudumlayıp dergisini, gazetesini okurken, siz usanmadan kıyafet provası yapmanın tadına varın.

  Alt markaları küçümsemeyin
  Bazen satın aldığımız ürünün sadece markasına para ödüyoruz. Yani mübadili ürünü ucuza almak varken, marka takıntımızdan taviz veremiyoruz. Ancak bütçemizin kısıtlı olduğu zamanlarda, elbette ürünün etiketini dikkatli okuyarak, marketin kendi ürettiği markadaki ürünlere yönelebiliriz.
  Etikete dikkatli baktığınızda bazı ürünlerin aslında daha fazla para vererek satın aldığınız markanın, alt markasını olduğunu da görebilirsiniz. Aynı şey, elektronik ürünlerde de geçerli. Pek çok elektronik ürün markasının, aslında aynı fabrikada üretilen, aynı özelliklere sahip ucuz markaları bulunuyor. Bizden söylemesi!

  Ucuz sebzeleri dondurmak üzere alın
  Sebzeleri taze tüketmek her zaman iyidir. Ancak çok uygun fiyata bulduğunuz sebzelerden bol miktarda alıp derin dondurucuda bekletme seçeneğini göz ardı etmeyin. Çünkü dondurulmuş sebze yemek, hiç yememekten daha iyidir. Üstelik mevsiminde aldığınız bir sebzeyi bir sonraki mevsimde de afiyetle yeme şansını elde edeceksinizdir.

  Market indirim kartı kullanın
  Hemen her marketin kendine ait alışveriş kartı bulunuyor. Harcadıkça karta parapuan eklendiği gibi bazı ürünler sadece bu karta özel indirimli fiyata sahip olabiliyor. Siz de bu imkanlardan yararlanmak istiyorsanız, çok sık alışveriş yaptığınız marketin ve kıyafet alışverişinde tercih ettiğiniz departman mağazalarının kartlarından edinin.

  Bez çanta kullanın
  Türkiye’de henüz çok yaygınlaşmasa da özellikle Batı ülkelerindeki marketlerde plastik poşetler yerine bez çanta kullanmak çok yaygın. Çevre konusunda duyarlı davranmak istiyorsanız siz de yavaş yavaş ülkemizde de benimsenen bu akıma ayak uydurun. Bez çanta kullanmasanız da, hiç olmazsa gereksiz yere fazla plastik poşet tüketmeyin.

  İnternetten alışveriş seçeneği
  Bazen bir ürünü internet üzerinden satın almak daha ucuza gelebiliyor. Mağaza fiyatı ile internet fiyatını kıyaslayın ve tercihinizi öyle yapın. İnternetten alışverişi çevreciler de destekliyor. Zira bu sayede araç kullanarak çevreyi kirletmekten, gereksiz yere benzin tüketmekten kendinizi alıkoyuyorsunuz.+ Yorum Gönder
ürün satın alırken nelere dikkat etmeliyiz,  bir ürünü satın alırken nelere dikkat etmeliyiz,  bir ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi