Değişim ve gelişim nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Değişim ve gelişim nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: değişim ve gelişim nedir

  Değişim ve Gelişim

  Değişim ve gelişim. Birbirini tamamlayan ikili. Yağmur ve orman gibi...

  Değişim gelişmenin kuşulu, gelişim zamana paralel bir zorunluluk.

  Doğanın yaratılışı, değışım ve gelişim üzerine kurulu bir saat. Değişim bir gerçek. Herşey değişmek ve değişim geçirmek zorunda. (hayır hayır hemen şunlar,bunlar gibi şeylerle mantığınızın ön yargılarına yenilmeyi değil düşünme ve dinlemeyi tercih edebiliriz) Yeryüzü depremlerle yarılıyor, şehirler taşınıyor,tarih sorgulanıyor.Anlayış, mantık değişiyor,
  sonunda gelişiyor. İnsan yatağında uyurken bile bilerek veya bilmeyerek değişik pozisyonlarda yatıyor. Arı ailesi, neslini devam için, değişen bir nesille yaşama devam ediyor. Uzayın derinliklerinden galaksiler büyüyor, çarpışıyor, uzaklaşıyor. İnsan doğuyor, büyüyor, değişiyor. Evimizde eşyaların yeri değişiyor. Soframızdaki yemek çeşidi değişiyor. Günlük yaşantımız, attığımız adım değişiyor. Belki tüm değişimlerden önde olarak mantığımız (zihniyet) değişiyor. Değişmedi desekte değişiyor. Çünkü elimizde olmayan zaman, onu da değişime zorunlu kılıyor.

  Değişmemekte ısrar etme, gelişmeyi inkar, zamana karşı gelmedir. Kim zamanı durdurabilir?

  Zaman; pili bitmeyen saat. Depreme, sele, düğüne, ölüme, isyana, sevince rağmen 'tik tak' lıyor. "İki günü birbirine musavi..." diye başlayan kutlu söz değişim ve gelişimi işaret etmez mi ?

  Kutsal kitabın özünde saklı bulunan "kıyamete kadar geçerlilik" ilkesi değişim ve gelişimi işaret etmez mi ?

  Durum böyle iken, değişimi anlayamama, gelişimi yakalayamama... Öncekileri muhafaza etmek. Belki muhafazakarlık... Şüphe yok ki; muhafazakarlığın savunduğu herşey, ama herşey, bir değişim ve gelişim olarak doğmuştur.

  Doğduğunda ilkti, zor kabul gördü. Kendini kabul ettirince de muhafazakarlık koltuğuna oturuldu.

  Neğişim neden kabul görmede, baş tacı edilmede zorluk çeker? Yabancı kabul edilir muhataplarınca... Hani bazı dostlara denir "seni ilk gördüğümde böyle böyle düşünmüştüm, ne de iyi arkadaşmışın. Keşke seni saha önceden tanısaymışım..." gibi Belki kendini tanıtamamış, en önemlisi de muhatapları tanıma gayreti içine girmemiştir. Nedir tanımadaki unsur. Şüphesiz mantık. Mantığımız direniyordur. Neden ?... Çünkü mantığımız değişime alışık değildir. Saklı olduğu depoyu zorlamamış, beynin duvarlarına vurarak haykırmamıştır. Beyin daha fazla algılama ihtiyacını hissetmemiştir. Düşünme, algılama sınırları zorlanırsa, ufuk genişleyecek, olaylara bakış değişecek, önceki mantığı yavaş yavaş değişime çağıracaktır. Bu değişim işte en başta zihniyet değişimini, daha sonra da gelişimi sağlayacaktır.

  Kişi olarak başlayan bu değişim ve gelişim topluma yansır ise; zamanın hemen arkasından yapışırcasına koşan bir toplum görülecektir.

  Geleceğin muasır medeniyeti, değişim, gelişim çizgisini ilke edinmiş, düşünen ve düşündükçe yeni yeni şeyler üreten, yollar bulup, köprüler kurma zihniyetinde olan insanlar tarafından kurulacaktır.+ Yorum Gönder
değişim ve gelişim nedir,  değişim ve gelişim arasındaki ilişki
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi