Salih amel davranışları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Salih amel davranışları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: salih amel davranışları nelerdir

  Dr. Emine GÜMÜŞ BÖKE -

  “Salih amel”; iyi, doğru, hayırlı ve faydalı iş anlamındadır. Allah’ın razı olacağı güzel işler yapmak demektir. Kötü amel ise bunun zıddıdır. Kur’an’ı Kerim’in birçok yerinde iman ile sâlih amel yan yana zikredilmiştir.. Bundan, iman etmeden sâlih amelin bir kıymetinin olmayacağı; sâlih amelsiz imanın da yeterli olmayacağı anlaşılır.

  Hadislerde “faziletli amel”, “sadaka” vb. ifadelerle sâlih amellere işaret edilmiştir. Peygamberimiz, güzel söz söylemenin, birinin eşyasını taşımada yardımcı olmanın, ihtiyacı olana yol göstermenin birer sadaka olduğunu bildirmiştir (Buhârî, Cihâd, 72). Peygamberimize hangi amel daha hayırlıdır? diye sorulunca muhatabın durumuna göre sâlih amellerden bir veya birkaçını söylerdi. Bir defasında şu cevabı vermişti:

  -Yemek yedirmen, tanıdığın ve tanımdağın herkese selam vermendir (Ebû Davud, Edeb, 142).

  Kur’an okumak, ana babaya iyilik ve itaat etmek, akrabayı ziyaret, yetim, öksüz ve yoksullara yardım etmek, hayır ve hasenatta bulunmak, ilim öğrenmek ve öğretmek, topluma yararlı eserler kazandırmak, faydalı fikirler üretmek, iyi nesiller yetiştirmek, yaşlıları ve hastaları ziyaret etmek, güzel söz söylemek, Allah yolunda çalışmak, cihad , sabır, tevekkül, şükür, zikir… vb bütün güzel davranışlar bun kapsam içinde değerlendirilmiştir.

  Sâlih amel işleyenlerin hem dünyada hem de ahrette ödüllendirilecekleri müjdelenmiştir. Kur’ân-ı Kerîm’de bildirildiğine göre dünyada verilecek mükafatlar arasında “iyi bir hayat” (Nahl, 16/97), “bol rızık” (A’raf, 7/96), “yeryüzüne vâris olmak” (Nûr, 24/55), “durumlarını düzeltmek” (Muhammed, 47/2), “gönüllerde sevgi yaratılması” (Meryem, 19/96) zikredilebilir. İman edip sâlih amelde bulunanların ahrette cennete girecekleri, yüksek derecelere ulaşacakları, korku ve hüzünden emin olacakları, ilâhi rahmete ve sonsuz nimetlere kavuşacakları müjdelenmiştir (Bakara, 2/25; Tâhâ, 20/75-76; Câsiye, 45/30; Mümin,40/40; Fussilet, 41/33; Talak, 65/11).+ Yorum Gönder
iyi ameller hangi davranışları kapsamaktadır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi