Doğa ile ilgili yazılar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Doğa ile ilgili yazılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Doğa ile ilgili yazılar

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Doğa Konulu Anlatan Kompozisyon Örnekleri

  YAŞ KESEN BAŞ KESER..
  Ağaçlar bir ülkenin doğal zenginlikleridir. İnsanlara ve yurda büyük yararları vardır. Memleket ekonomisine katkıda bulunduğu gibi insanları toprak kayması, sel gibi doğal felâketlerden korur, iklim şartlarını düzenler.

  Ağaç, tabiatın süsüdür. Tanrı’nın insanlara bağışıdır. Bizde ağaç sevgisi, köklü, gelenekleşmiş bir sevgidir. Deyimlerimizde şiir ve türkülerimizde bu sevginin göz alıcı izlerine raslamak mümkündür.

  Ancak, bazı kendini bilmez, cahil kişiler, toprak kazanmak, yakacak elde etmek gibi çeşitli bahanelerle yaş ağaçlara acımasızca kıyarlar. Ufacık bir çıkar kaygısı yüzünden büyük bir zarara sebebiyet verilir.

  Bunları kes, o baltanla bu çürümüş ağaçları yere ser” derken, insanlarımıza ne kadar yerinde ve içten bir öğüt vermektedir.

  Gerçekten, yaş ağaç kesen bir insan, bir canlıya kıydığı için cani sayılır. Tanrı ve kul katında da günahkârdır. Ayrıca, şairimizin de dediği gibi, hiçbir zaman esenliğe kavuşmaz.


  2.
  Tabiat Güzelliği

  Kuşlar çevremizde uçar.Çevremizde ağaçlar kış gelince bembeyaz elbise giyerler.Sonbahar gelir.Ağaçlar çıplak kalır.Toprağın üstünde gezinir,börtü böcekler.Arkadaşım ‘çevreni temiz tut.Peki sizce bu kirlilik nereye gidiyor.Akarsulara,ırmaklara,denizlere ve sonrada taa okyanuslara kadar gider.Bu yüzden çevremizi kirletmeyelim.Bunun nedeni ile akarsular,ırmaklar,denizler,okyanuslar kirlenir.Su kirliliğinden suda yaşayan canlıları öldürür.

  Eğer çevreyi kirletirsek mikropla arkadaşlık etmiş oluruz.Bu yüzden çöplerimizi çöp kutusuna atalım.Çöpü attıktan sonra mutlaka ellerimizi yıkayalım.Bunun için çok dikkatli olalım.Güzel bir Dünya istiyorsak temizlik kurallarına uyalım.Yoksa toprak,su,hava bizlere küser.Çevre kirliliğinden hayvanlar öldüğü zaman bazı vatandaşlarımız balıkçılık yapamayıp çocuklarına bakamaz.Böyle olunca çocuklar okula gidemez.Birde onları düşünelim,onların o hallerini.Biz çevreyiz.Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için çöplerimizi çöp kutusuna atalım,ayrıca büyük şehirlerde olduğu gibi belirli yerlerde geri dönüşüm kutuları olursa bu atıklar tekrar işlenerek ülke ekonomisine de katkıda bulunmuş oluruz.Hepinize sağlıklı,temiz,yaşanılır bir dünya dilerim. 3. 3
  Ziyaretçi
  Doğa insanların bakıp ta tefekkür etmesi için en güzel malzemedir. 4. 4
  Ziyaretçi
  ben doğayı ççok seviyorum doğa sayesinde nefes alabiliyoruz

 5. 5
  Ziyaretçi
  Bir etrafına bak ALLAH doğayı nasıl yaratmış

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çevrenize bir bakın Allah doğayı nasıl yaratmıış

+ Yorum Gönder
doğa ile ilgili yazı ,  doğa ile ilgili yazılar,  doğayla ilgili yazı,  doğa ilgili yazı,  doğamız ile ilgili yazılar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi