John dalton'un hayatı ve kimyaya yaptığı katkılar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden John dalton'un hayatı ve kimyaya yaptığı katkılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  John dalton'un hayatı ve kimyaya yaptığı katkılar

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: john dalton'un hayatı ve kimyaya katkıları

  John Dalton,İngiltere'de geçimini el dokumacılığıyla sağlayan yoksul bir köylünün çocuğu olarak dünyaya gelir.Küçük yaşında dinin yanı sıra matematik,fen ve gramer derslerine de programında yer veren bir tarikat okulunda öğrenimine başlar.Özellikle matematikte sergilediği üstün yetenek ona yerel çevrede ün kazandırır.1790 yılları civarında hukuk veya tıp okumayı planlıyordu fakat ailesi tarafından destek göremeyince 1793 yılına kadar Kendal'da kalmak zorunda kaldı. Daha sonra Manchester'a taşındı ve bilimsel bilgisinin çoğunu borçlu olduğu kör filozof John Gough sayesinde Manchester Akademisine matematik ve doğa felsefesi konularında öğretmen olarak atandı. Kolejin York'a taşındığı 1803 senesine kadar da bu pozisyonda kaldı. Daha sonra matematik ve kimya konularında özel ders vererek geçimini sağladı. 1800'lü yıllarda Dalton, her elementin kendine özgü bir atomun varlığını gösterdi. Ancak Dalton, atomların içi dolu ve bölünemez olduğu fikrindeydi. John Dalton, 27 temmuz 1844 tarihinde İngiltere'nin Manchester şehrinde hayatını kaybetti.

  1.John Dalton birçok elementin atomlarının ağırlığını ölçmeye çalışmış ve bu ağırlıklarla ilgili tablo hazırlamıştır.
  2.Gazlar üzerine yaptığı ilk çalışmaların sonucunda kendi adıyla tanınan "Kısmi Basınçlar Yasası"nı buldu
  3.Gazların mutlak sıcaklıklarıyla doğru orantılı olarak genleştiklerine ilişkin yasayı geliştirdi (bu yasa Dalton tarafından geliştirilmiş olmakla birlikte bu gün Charles Yasası olarak bilinir)
  4.Bütan bileşiğini bulan Dalton, eterinde yapısını çözümleyerek kimyasal formülünü kurdu
  5.Kimyasal elementlerin gösterimine ilişkin bir simgeler sitemi geliştirdi ve elementlerin bağıl atom ağırlıklarını saptadıktan sonra 1803'te bunları bir tablo halinde düzenledi.
  6.Son olarak da en önemli çalışması olan ve tüm elementlerin atom adını verdiği aynı ağırlığa ve aynı yapıya sahip olan çok küçük ve bölünemez parçacıklardan oluştuğunu öne süren atom kuramını geliştirdi. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok güzel bilgiler hazırlamışsınız ellerinize sağlık 4. 4
  Ziyaretçi
  fen ödevimden 100 bekliyorum çok güzel hem de kısa bilgiler çok teşekkürller

 5. 5
  Ziyaretçi
  Kısa ve öz bilgiler bunlar çok işime yaradı teşekkürler

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzelmiş ellerinize sağlık

 7. 7
  Ziyaretçi
  Çok güzel ellerinize sağlık

+ Yorum Gönder
john dalton kimyaya katkıları,  daltonun hayatı,  john daltonun hayatı,  daltonun kimyaya katkıları,  dalton un hayatı ve kimyaya katkıları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi