İnsan vücudunda vitaminlerin önemi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan vücudunda vitaminlerin önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan vücudunda vitaminlerin önemi

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Vitaminlerin insan vücudu için önemi

  Vitaminler temel besin maddelerinin aksine vücuda enerji vermez. Vitaminler dokuların yapısal bileşimine de girmez. Birçok vitamin (özellikle B grubu vitaminleri) enzimlere yardım eden ko-enzimlerin yapısına katılır
  Sağlıklı yaşamak için vitaminlerin mutlaka düzenli olarak alınması gerekir. Bu da ancak yeterli ve dengeli beslenmeyle sağlanabilir. Vücuda yeterli vitamin alınmadığı zaman sağlık problemleri oluşur.
  Vitamin yetmezliklerinden meydana gelen hastalıklar, çeşitli gıdaların yeterli miktarlarda alınmasıyla ortadan kalkabilir. Vitaminlerle ilgili hastalıklar sadece vitamin yetersizliğinden değil, fazlalığından da kaynaklanabilir. Özellikle yağda çözünen vitaminleri içeren tabletlerin doktor önerisi olmadan fazla miktarda kullanılması vitamin zehirlenmelerine neden olabilir. A vitamininin uzun süre fazla miktarda alınması, zehir etkisinin yanı sıra kemiklerde kırılganlığa, D vitamini fazlalığı ise dokularda kireçlenmeye neden olur. Suda çözünen bazı vitaminler vücutta depolanır. Ancak, suda çözünen çoğu vitaminlerin fazlası idrarla birlikte dışarı atıldığından vücutta birikmez. Bununla beraber suda çözünen vitaminlerin idrarla dışarı atılmaları, onların dışarıdan düzenli ve devamlı olarak alınmalarını gerektirir.

  Vitaminler
  Büyüme, gelişme ve üremede etkilidir.
  Bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudu hastalıklara karşı korur.
  Vücudu kansızlıktan ve kanamalardan korur.
  Sinir sisteminin işlevlerini yerine getirmede etkilidir.
  İskelet sisteminin oluşum ve gelişmesinde özellikle kemiklerin gelişmesi ve sertleşmesinde etkilidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi