Bebeklerin fiziksel ve ruhsal özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bebeklerin fiziksel ve ruhsal özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Bazı yenidoğanların başları yamuk olabilir. Anne karnında iken bulunduğu pozisyon ve amniyon sıvısının az olması gibi etkenler, başın şeklini bozabilir. Bu şekil, 2 yaşına kadar kaybolur ve normale döner.

  Bıngıldak
  Kafanın üst kısmında ve arkada olmak üzere 2 bıngıldak bulunur. Arkadaki bıngıldak daha küçüktür ve 3 ay içinde kapanır. Ön bıngıldak ise 9 ile18 ay arası kapanır. Bakıldığında oranın attığı gözle görülür. Amaç beyinin daha rahat büyümesidir. O bölgeye hassas davranmak gerekir.

  Saç
  Genetik duruma bağlı olarak saçlı veya saçsız doğabilirler. Yer yer saçları da olabilir. Saçlar 1 ay içinde dökülmeye başlar ve yeni saçlar çıkar.

  Konak
  Saçlardaki salgıların epitel artıklarla birleşip sert pullu tabaka oluşması sonucu olan konak, sağlık problemi olarak nitelendirilmez. Krem ve şampuanlarla zamanla geçer.

  Gözlerde şaşılık ve kayma
  Göz kasları tam olarak gelişmediğinden, gözlerde ani kaymalar ve şaşılık görülebilir, bu normaldir. Gözlerde kısa süreli şaşılık odaklanmaya çalışmadan kaynaklanır. 6. aydan sonra devam eden şaşılık ve kaymaları mutlaka göz doktoruna göstermelisiniz.

  Solunum ve nabız
  Yenidoğan bebeklerin solunum sayıları ve kalp hızı yetişkinlerden çok fazladır. Dakikada 100-140 nabız ve 40-60 arası soluk alıp verme, sağlıklıdır.

  Görme
  Bebekler ilk 1 ay boyunca bir şey göremezler. Gölge halinde silüetleri fark ederler. 1 aydan sonra görme keskinliği kazanılacağından ilk önce yüzlere bakarlar.

  Yeni doğanın ortalama beden ısısı yaklaşık 37 C’dir. Vücut ısısı doğumdan sonra geçici bir düşme gösterir. 48 saat içinde normale döner. Bu ısı yetişkininkine oranla daha yüksektir. Bunun için bebeğin bulunduğu ortamın ısısı iyi ayarlanmalıdır.
  Yeni doğan bebeklerin, uykuda olma, uykulu olma, tetikte olma, uyanık olma ve ağlama gibi durumlara bağıl olarak davranışsal etkinlik durumları değişmektedir. Bebekler zamanlarının büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler. Bu uykular düzenli ve düzensiz uyku biçiminde doğan bebeğin gözleri açık veya zaman zaman kalındır. Çevresine karşı ağır, donuk, durgun ve tepkisizin doğan bebek gevşemiş ve oldukça etkinliksizdir. Ancak hareket eden objeleri izleyebilen açık gözlere sahiptir. Dolayısıyla bebek hareketsizdir. Yeni doğan bebeğin gözleri açık ve canlıdır. Bebek gözlerini kapatarak gözünü buruşturur. 3. 3
  Ziyaretçi
  Anne ve babanın en fazla dikkat ettiği şeylerden bir tanesi eliniz esağlık+ Yorum Gönder
bebeklerin ruhsal özellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi