Ekolojik dengenin bozulması neye yol açar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ekolojik dengenin bozulması neye yol açar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ekolojik dengenin bozulması neye yol açar

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ekolojik dengenin bozulmasının sonuçları

  1. Dünya’ nın Coğrafyası Ve İklimi Değişir: Doğadaki canlı varlıklar,çevrenin iklimi üzerinde etkili olurlar. Sıcaklık,nem,ışık ve yağış olaylarının meydana gelmesinde katkıda bulunurlar.Bir ekosistem ortamındaki bozulmalar,kendiliğinden o bölgenin iklimini değiştirir. Bu durum ise biyolojik dengeyi etkiler. Canlıların tür ve sayılarının azalmasına veya çoğalmasına neden olurlar. İklimdeki bu değişmeler,yeryüzü şekilleri ile üretim-tüketim ilişkilerini değiştirir.

  2.Erozyon Toprakları Bitirir: Göl ve orman alanlarındaki biyolojik denge bozulduğu zaman,yoğun bitki örtüsü giderek azalır. Buna bağlı olarak da toprağın erozyonu hızlanır. Çünkü, toprağı koruyan faktörler eksilmiştir. Bunlar ile birlikte yanlış sürüm, uygun olmayan ekim, kimyasal atık ve tarım ilaçları, yapay gübreleme vb. etkiler toprağı verimsizleştirmektedir. Verisiz topraklar ise üzerindeki bitki örtüsünü besleyememektedir. Bitki örtüsü olmayan topraklar korumasız kalırlar. Dolayısıyla erozyona uğrarlar.

  3.Su Kaynakları Azalır ve Kurur:Ekosistem ortamlarındaki bozulması sonucunda su kaynakları da giderek azalır ve kurur. Bir orman ekosistemi bozulduğu zaman, o bölge eskisi gibi düzenli yağış alamaz. Buna bağlı olarak ta su havzaları beslenemez. Suyla beslenemeyen havzalar da yer altı su kaynaklarını oluşturamaz. Böylece o ortamlardaki su kaynakları kurumaya başlar.

  4.Enerji Kıtlığı Başlar: Besin maddeleri canlıların enerji kaynağıdır. Enerji olmada hiçbir canlının yaşaması mümkün değildir. Canlılar, enerji ihtiyaçlarını beslenerek karşılarlar. Bu nedenle, her canlı beslenebileceği bir ortamda yaşar.Ekosistem ortamı çeşitli etkilerle bozulmaya başlayınca, o ortamın biyolojik dengesi de bozulur. Buna bağlı olarak canlı sayısı da azalarak yok olmaya başlar. Canlı sayısındaki azalma ise o ortamın beslenmesini zorlaştırarak enerji kıtlığına neden olur.

  5.Biyolojik Çeşitlilik Azalır-Beslenme Sorunu Doğar:Bozulan ekosistem ortamlarında bazı canlı türleri azalarak yok olur. Ölen canlılarla beslenen canlı türleri de bundan olumsuz etkilenerek azalırlar. Kısacası besin zinciri halkasını oluşturan bütün canlılar olumsuz olarak etkilenirler.
  Beslenme sorununa bağlı olarak biyolojik çeşitlilik de azalır. 3. 3
  Ziyaretçi
  site çok güzel 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel bir siteymiş ben memnun kaldım çok teşekkür ederim

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çok güzel site

 6. 6
  Ziyaretçi
  gerçekten muhteşem anlatıyor . çok teşekkürlerr

 7. 7
  Ziyaretçi
  çokk güzel bir site çok beğendimm. ne güzel anlatılıyor. böyle güzel anlttığınız için tesekkür ederim.

 8. 8
  Ziyaretçi
  Gercekten sana katılıyorum harika cok memnun kaldım

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim çok güzel bir site

+ Yorum Gönder
ekolojik dengenin bozulması neye yol açar,  ekolojik dengenin bozulması ne gibi sonuçlara yol açar,  dünyanın bozulan ekolojik dengesi,  ekolojik dengenin bozulması nelere yol açar,  ekolojik dengenin bozulması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi