Ormanlar Olmasaydı Neler Olurdu

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ormanlar Olmasaydı Neler Olurdu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ormanlar Olmasaydı Neler Olurdu
  Soru: ormanlar olmasaydı ne olurdu maddeler halinde yazıp ödevime yardımcı olur musunuz. şimdiden teşekkür ederim. ? 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ormanlar olmasaydı neler olurdu

  •Erezyon olayı artar buda verimli toprakların azalmasına neden olur
  •Eğimli arazilerde heyelan ve toprak kaymasında artış olur
  •Barajların erken dolma olayları hızlanır
  •Oksijen üretimi azalır
  •Hava kirliliği artar
  •Ormanlarda yaşayan vahşi canlıların yaşam alanları ortadan kalktığı için hayvanların soylarının tükenmesine neden olur.
  •Orman bölgenin yağış almasına yardımcı olur yağış seviyesi düşer
  •Kereste,yakacak ve kağıt üretiminde sıkıntı olur
  •İnsan sağlığı ciddi tehdit altında olurdu 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkürler verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi
  çok yardımcı oldu saolun

 5. 5
  Ziyaretçi
  Ekonomik ağaçlandırma çalışmalarının yanında toprak korumaya, su dengesini sağlamaya veya rekreasyon ihtiyaçları karşılamaya yönelik çok amaçlı diğer ağaçlandırmaları da dikkate alma zorunluluğu vardır. Ağaçlandırma çalışmalarının erozyonu önleyici olmasının yanı sıra meskun yerlerde rüzgar, gürültü ve toz etkilerini azaltması, büyük sanayi kentlerinde havayı temizleyerek sağlığa katkı sağlaması da birer hizmet üretimidir.

  Türkiye’de yılda denizlere taşınan toprağın 500 milyon tondan fazla olduğu ve bunun yılda 2 Milyon dekarlık bir tarım arazisinin kaybı anlamına geldiği dikkate alınırsa sadece toprak koruma amacına yönelik ağaçlandırmaların tarım arazilerine kazandıracağı imkanların ne kadar büyük olacağı açıkça görülecektir. Bu sebeple ağaçlandırmalarda sadece odun hammaddesi üretimi açısından kârlılığın kriter alınması günümüzde yetersiz kalmaktadır. Ülkemizin % 86’sında; hafiften şiddetliye, aktif durumdaki mevcut erozyonun, Ülkemiz toprağının elden çıkmadan ve enerji kaynağı olan barajlarımızın siltasyonla dolmadan ağaçlandırmalar yoluyla durdurulması, büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde arazi yapısı dağlık ve oldukça da engebelidir. Yüksek bölgelerde ormanlar ve meralar yer alırken taban arazilerde tarım yapılmaktadır. Ağaçlandırma çalışmaları, genelde üst havzalarda yapıldığından yağmur sularının yüzeysel akışa geçmesini yani sel ve taşkınları önlemektedir. Bu fonksiyonu nedeniyle ağaçlandırma çalışmaları, tarım topraklarımızın verimliliğini ve bu verimliliğin devamını emniyet altına alan bir sigorta durumundadır.

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok beğendim çok güzel açıkladınız.

 7. 7
  Ziyaretçi
  Saol un cok yardimci oldu

 8. 8
  Ziyaretçi
  Dünya çöl olurdu

 9. 9
  Ziyaretçi
  dünya üzerinde çok büyük ama tehlikeli etkenler olabilirdi

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler ödevim için işime yaradı

+ Yorum Gönder
ormanlar olmasaydı ne olurdu,  ormanlar olmasaydı neler olurdu,  ormanlar olmazsa ne olur,  ormanlar olmasa ne olurdu,  orman olmasa neler olurdu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi