Bilim adamlarının ucuz elektrik çalışmaları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilim adamlarının ucuz elektrik çalışmaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilim adamlarının ucuz elektrik çalışmaları
  Soru: bilim adamlarının ucuz elektrik ile ilgili üretme çalışmaları
  bilim insanlarının ucuz elektrik üretmek için yaptığı çalışmalar
  ? 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: bilim adamlarının ucuz elektrik çalışmaları hakkında bilgi

  Günümüzde elektriğin kullanım alanı arttığından dolayı elektriğe olan talepte artmaktadır;bu sebepten elektrik fiyatları yükselmektedir.Bundan ötürü ucuz elektrik üretme yöntemleri geliştirilmiştir.

  Jeotermal Enerji:
  Yeraltında magmada artan sıcaklık ile yeraltı sıcak sularından ve buhardan yararlanılarak elde edilir. Elektrik üretimi de jeotermal buharın gücü ile üretilebilir. Eski çağlardan günümüze jeotermal enerjinin ilk kullanım alanı kaplıcalardır. Jeotermal enerji ayrıca konutların ve seraların ısıtılmasını, dokuma sanayisi, konservecilik gibi birçok alanda yaralanılır. Jeotermal enerji kullanımı çevreye ve atmosfere atık madde verilmesine sebep olmaz.

  Güneş Enerjisi:
  Güneş diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının da temelini oluşturur. Dünyadaki hayatın temel enerji kaynağı da güneştir. Güneş pilleri ışık enerjisini soğurarak elektrik enerjisine dönüştürür. Güneş’in Dünya'ya gönderdiği bir günlük enerji, tüm insanlığın bir gün boyunca ihtiyaç duyacağı enerjinin neredeyse on bin katıdır.

  Rüzgâr Enerjisi:
  Rüzgârın hareket enerjisinden geçmişte yel değirmenleri ile yararlanılırdı, günümüzde ise rüzgâr jeneratörleri ile elektrik enerjisi üretilmektedir. Bir rüzgâr jeneratörü bir evin, okulun hatta bir köyün elektrik enerjisini karşılayabilir.

  Biyokütle( Bitki ve hayvan atıkları) Enerjisi:
  Bitki ve hayvan atıklarından yararlanılarak elde edilen enerjiye biyokütle enerjisi denir. Örneğin çiftlik hayvanlarını dışkıları, ekinler, ölü ağaçlar, odun parçaları, talaş vb. maddelerden enerji elde edilir. Enerji elde edilecek atık maddeler güç santraline getirilir. Burada santralin çukuruna boşaltılarak yakılır. Bu yanma sonucu ortaya çıkan gazlar çeşitli işlemlerden geçirilerek elektrik enerjisi elde etmek için kullanılır.

  Nükleer Santral
  Ülkemizde henüz kullanılmayan bu sistem oldukça iyi bir bilim adamı ekibi ile kontrol altında tutulmalıdır. Tehlikeli bir yöntem olan bu sistemde uranyumdan enerji elde edilir. Oldukça verimli bir enerji üretim sistemidir.

  Bor
  Ülkemizde bolca bulunan Bor madeninden enerji elde edilebilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi