Yıldırım beyazıtın fethettiği yerler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yıldırım beyazıtın fethettiği yerler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: yıldırım beyazıt'ın fethettiği topraklar

  Beylikler Üzerine Yapılan Seferler
  İlk önce Germiyanoğulları Beyliği üzerine yürüyen Yıldırım Bayezit Kütahya’yı geri aldı. Germiyanoğulları beyi II. Yakup Bey, pişmanlığını ve bağlılığını bildirdi. Kütahya’nın işgaline sinirlenen Bayezit onu İpsala’ya sürgüne gönderdi.Topraklarını ülkesine kattı (1390).
  Aydınoğulları, Saruhanoğulları ve Menteşoğulları beyliklerinin topraklarını savaşmadan ele geçirdi, Aydınoğlu İsa Bey’e Tire; Menteşoğlu Mahmut Bey’e de Bergama şehri mülk olarak verildi.
  Ertesi yıl Hamitoğulları Beyliğini ele geçirdi. Oradan güneye inerek Antalya’yı aldı.
  Konya üzerine yürüyen Yıldırım Bayezit şehri kuşattı. Karamanoğlu beyi Alaettin Ali Bey Taşeli’ne çekildi. Konya, Osmanlıların eline geçti: Alaettin Ali Bey’in isteği üzerine barış yapıldı. Buna göre, Akşehir ve Beyşehir tarafları Osmanlılara geri verildi (1391).
  Yıldırım Bayezit’in dostu Candaroğulları beyi II. Süleyman Paşa Karamanoğulları ve Kadı Burhanettin ile anlaşmıştı. Bu durumu bilen Yıldırım Bayezit Kastamonu üzerine yürüdü. Yapılan savaşta II. Süleyman Paşa öldü. Candaroğlu Beyliği’nin Kastamonu koluna ait topraklar böylece Osmanlıların eline geçmiş oldu. Candaroğulları’nın Sinop kolu beyi İsfendiyar Bey bağlılığını bildirdiği için, Osmanlılara tabi olarak kalmasına müsaade edildi (1392).
  Candaroğulları’na yardıma gelen Kadı Burhanettin ile Osmanlı öncüleri karşılaştılar. Yapılan savaşta şehzade Ertuğrul öldü. Balkanlardaki durum karşısında Yıldırım Bayezit acele olarak Rumeli’ye geçti (1392).
  Karamanoğlu beyi Alaettin Ali Bey, Yıldırım Bayezit’in Rumeli’deki işlerle uğraşmasını fırsat sayarak Ankara’yı ele geçirdi. Bunu haber alan Yıldırım Bayezit Karamanoğulları üzerine yürüdü. Üç gün süren savaşı Yıldırım Bayezit kazandı. Alaettin Ali Bey yakalanarak öldürüldü ve toprakları Osmanlı Devleti’ne katıldı (1397).
  Yıldırım Bayezit 1398 yılında sefere çıkarak Samsun’u aldı. Ayrıca Trabzon’a kadar olan Karadeniz kıyılarını Osmanlılara bağladı.
  Akkoyunlu hükümdarı Kara Yülük Osman Beyle Kadı Burhanettin’in arası açılmıştı. Divriği yalarımda Karabel’de yapılan savaşı kazanan Kara Yülük Osman Bey, Kadı Burhanettin’i öldürttü. Bu durumdan yararlanan Yıldırım Bayezit, Tokat, Sivas, Kayseri, Aksaray, Malatya ve civarını ele geçirdi.

  Bulgar Krallığı’nın Osmanlı Topraklarına Katılması
  Macar kralı, Bulgaristan işlerine karışıyor ve Kral Şişman’la gizli görüşmeler yapıyordu. Bu durumu haber alan Yıldırım Bayezit, oğlu Süleyman Çelebi komutasında bir orduyu Bulgaristan’a gönderdi. Üç aylık bir kuşatmadan sonra Tırnova alındı. Böylece Doğu Bulgaristan Osmanlı topraklarına katılmış oldu (1393). 3. 3
  Ziyaretçi
  tam aradığım gibi teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  Fethettiği yerleri öğrendim Yıldırım gibi bir Padişahtı

 5. 5
  Ziyaretçi
  fetihler için tşk ödevimi yaptım

 6. 6
  Ziyaretçi
  Saol tarih ödevimi yaptım

+ Yorum Gönder
yıldırım beyazıt fethettiği yerler,  yıldırım beyazıtın fethettiği yerler,  ankarayı fetheden beylik,  yıldırım bayezidin fethettiği yerler,  yıldırım beyazıtın fethettigi yerler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi