Burun akması nasıl önlenir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Burun akması nasıl önlenir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: burun akmasını önleme yöntemleri

  Evde, okulda veya ofisteki toz veya alerjenlerden veya soğuk algınlığı, alerji, düşük nem, K vitamini düzeyinin düşüklüğü, kronik sinüzit, kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçların kullanımı, yüksek irtifa, aşırı ısı ve hipertansiyon burun akıntılarına nedne olur.

  Tabii ki bunların en başında grip ve nezle yer alır. Gençler özellikle burun akıntıları ortaya çıktığında, kan damarlarının septum tarafında burna giden kıkırdak yapısı incedir ve kopma derecesinde kırılgandır. Gençlerde daha kolay akma olayı yaşanır. Seyrek burun kılları da bunu kolaylaştırır. Burnu yıkarken uygulanan basınç da septuma zarar verip kırılgan hale getirir.

  Evinizde ve bulunduğunuz alanlarda nem kontrolü yapın. Yatak odanızın sıcaklığını normalden biraz daha düşürün. Nemli ortamda burun da rahatlar. Burun deliklerinizi nemli tutun. Bir duş alın ve burun deliklerine nem sağlamak için duşta derin nefes alıp verin. Sonra nemi korumak için deliklerden içeri vazelin sürün. Serum sprey de bunu sağlayabilir.

  Kan sulandırıcıları ve aspirin gibi ilaçların kullanımını sınırlandırın. Çok gerekmedikçe içmeyin. Aspirin, E vitamini, heparin, sarımsak, zencefil ve ginseng otunda kan sulandırıcı bileşenler bulunur. Bunlardan uzak durun. Mutlaka kullanmadan önce doktora danışın.

  Günlük olarak turunçgillerin tüketimi burun akıntılarını önler. Bol bol bu meyvelerden yiyin. Antioksidanların bir sınıfı olan bioflavonoidleri içerirler. Kan damarlarını zayıflıktan kurtarıp güçlendirir ve akıntıları azaltır. Günde 500 mg turunçgillerden meyveler tüketin. Süt ve buğday ürünleri alerjik reaksiyonları teşvik edicidir. Bu tür gıdalardan bu zamanlarda kaçının. Her gün burna uygulanan, e vitamini, hint yağı ve çinko oksit ürünleri burun akıntılarına iyi gelir. Baharatlı ve kızartılmış gıdalardan kaçının. Burnu kurutmayın ve sert davranmayın.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi