Vergi kaçakçılığı nasıl önlenir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Vergi kaçakçılığı nasıl önlenir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: vergi kaçakçılığı nasıl önlenir
  Vergi Kaçakçılığı:


  Vergi kaçakçılığı, vergi kanunlarınca suç sayılmıştır. Vergi kaçakçılığında, mükellefler bu suçu bilerek ve isteyerek işlerler. Vergi kaçakçılığına yol açan sebeplerin başında , o ülkedeki vatandaşların vergi ödemedeki ahlaksızlıkları ve devletin yüksek oranlı vergi uygulamasından kaynaklıdır.

  Vergi kaçakçılığında, vergiyi doğuran olay meydana gelmiş ve ve vergi mükellefiyeti oluşmuştur. Buna rağmen, mükellefler, vergi kanunlarınca üzerlerine düşen vergi borcunu ya kısmen ödemiş yada hiç ödememiştir.

  Vergiden Kaçınma:

  Vergiden kaçınma, vergi mükelleflerinin vergi matrahını azaltması veya yok etmesi şeklinde, vergiye karşı ververdikleri tepkilerdendir. Vergi kanunlarında vergiden kaçınma bir suç değildir ve bunun için de bir ceza uygulaması yoktur. Mükellefler, vergiyi doğuran olayın meydana gelmesini önleyerek veya bir kısım vergi kanunlarındaki boşluklardan yararlanarak, vergi matrahlarını yok etmiş veya azaltmış olurlar. Anlıyacağınız gibi devlet isterse kananlardada düzenlemiş olabilir. eğer vergiden kaçınma kanunlardan düzenlenmişse, buna kanuni kaçınma denir. Kanuni kaçınmayı devlet kendisi, uyguladığı vergi kanunlarıyla ister.+ Yorum Gönder
vergi kaçakçılığı nasıl önlenir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi