Hamileliğin ilk haftasında neler olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hamileliğin ilk haftasında neler olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hamileliğin ilk haftasında neler olur

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: hamileliğin ilk haftasında neler olur  hamileliğin ilk haftasında neler olur hakkında bilgi


  Çoğu kadının hamileliğinin ilk bulgusu görülmeyen adet kanamasıdır. Fakat her kadın düzenli bir adete sahip olmayabilir. Adet kanamaları hastalıklar, mevsimsel değişiklikler, stresten etkilendiği için diğer belirti ve bulgularında görülmesi gerekir. En sık gözlenen belirtiler; ağrılı göğüsler, yorgunluk hissi, mide bulantısı, diğer mide şikayetleri, sık sık idrara çıkma isteği ve karında şişkinlik hissidir  Bazı hamilelik belirtileri hamile olma olasılığınızın bulunduğunu, bazıları ise bu olasılığın yüksek olduğunu akla getirir. Hiçbir erken belirti gebeliğin kesin işareti değildir. Aslında hamileliği kesin kanıtlayan ilk belirti bebeğinizin kalp atışlarıdır ki bu da duyarlı Dopler ultrason ile yaklaşık 10-12' inci haftalar arasında duyulabilir.

  HAMİLE OLABİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNDÜREN İŞARETLER

  BELİRTİORTAYA ÇIKTIĞI ZAMANBAŞKA OLASI NEDENLERİ
  Adet kesilmesiTüm hamileliklerdeYolculuk,yorgunluk,stres,hamilelik
  korkusu,hormonsal sorunlar,aşırı kilo alma ya da verme, doğum kontrol hapını bırakma,emzirmeSabah bulantılarıHamile kaldıktan 2-8 hafta sonraYiyecek zehirlenmesi,gerginlikSık idrara çıkmaGenellikle hamile kaldıktan

  6-8 hafta sonraİdrar yolları iltihabı,gerginlik,şeker
  hastalığıSızlayan,ağrıyan,şiş göğüslerHamile kaldıktan sonraki

  birkaç gün içindeDoğum kontrol hapları,adet günlerinin yaklaşmasıMeme ucu çevresinin koyulaşması ve meme ucu çevresindeki küçük bezlerin kabarmasıHamileliğin ilk üç ayı içindeHormonsal dengesizlikÖnce göğüslerde sonra karında deri altında pembe mavi çizgilerHamileliğin ilk üç ayındaHormonsal dengesizlik ya da önceki hamileliğin etkisiYiyeceklere aşırı istek duymaHamileliğin ilk üç ayı içindeKötü beslenme,stres,adet günlerinin yaklaşması

  HAMİLE OLACAĞINIZA İLİŞKİN KUVVETLİ İŞARETLER
  BELİRTİORTAYA ÇIKTIĞI ZAMANBAŞKA OLASI NEDENLERİ

  Rahim ve rahim ağzının yumuşamasıDöllenmeden 2-8 hafta sonraAdet kanamasının gecikmesiRahmin ve karnın genişlemesi8-12 haftaTümör ve fibroidlerAralıklı ve ağrısız kasılmalarHamileliğin başında başlar, hamilelik ilerledikçe sıklığı artarBağırsak kasılmalarıBebeğin hareketleriİlk olarak hamileliğin
  16-22. Haftasında fark
  edilir.Bağırsak gaz ya da kasılmaları

  KESİN HAMİLELİK BELİRTİLERİ
  BELİRTİ ORTAYA ÇIKTIĞI ZAMANBAŞKA OLASI NEDENLERİ
  Ultrasonda bebeğin görülmesi Döllenmeden sonraki 46. Haftada Yok Bebek kalp atışı 10-20. haftadaYok

  1.HAFTA
  Çoğu kadın hamile olduğunu adetleri geçiktiği zaman anlar. Hamileliğin diğer belirtileri arasında akıntı, yorgunluk, göğüslerde hassaslık, şişlik ve hafif bulantı bulunmaktadır. Bu belirtileri hissediyor ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız hemen bir test yaparak, doktorunuza danışmanızı öneririz.

  2 . HAFTA
  Siz şimdilik pek birşey farkedemeseniz de vücudunuz çok önemli değişimler geçirmekte. Hamilelik hormonları, (özellikle estrojen ve progesterojen) salgılanmaya başlar. Rahim duvarları, embryonun gelişmesini desteklemek için kalınlaşmıştır.

  3. HAFTA
  Farkedeceksiniz ki, eskiden çok hoşunuza giden, çikolata, kahve gibi yiyecek ve içecekler artık size o kadar da çekici gelmiyor. Hatta alkol ve sigara size çok itici gelecek. Vücudunuzun tepkilerine güvenin, sağlıklı yiyeceklere yönelin, alkol ve sigaradan uzak durun.

  4.HAFTA
  Bebeğinizin organları hamileliğin ilk 3 ayında oluşur ve bu nedenle bebeğiniz dışarıdan gelebilecek zararlı maddelere karşı çok korumasız olur. Kesinlikle sigara ve içki içmemelisiniz. Aynı zamanda X ışınları, saç boyası ve egzos da bebeğinize zarar verebilir.

  5.HAFTA
  Rahminiz büyüye büyüye mesanenize kadar ulaştı. Bu sebeple ani tuvalete gitme ihtiyacınız artabilir. Buna karşın daha çok süt ve su içmelisiniz. Ama endişelenmeyin, bu sıkıntınız uzun sürmeyecek.

  6.HAFTA
  Normale nazaran, kendinizi daha aç hissediyor olabilirsiniz. Bu gayet doğal çünkü vücudunuz birçok “ek iş” yapıyor. Tabii bu, anneannelerimizin “iki kişi için yiyorsun” demesini doğrulamaz. Sağlıklı beslenmekten vazgeçmeyin.

  7.HAFTA
  Hamileliğiniz geliştikçe sırt ağrılarının olması doğal, buna hormonlar neden oluyor. Akşamları uyurken yan yatıp, bacaklarınızın arasına bir yastık almanız faydalı olacaktır. Çok uzun süreler oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının, alçak topuklu ayakkabıları tercih edin ve sırtınızı kuvvetlendirecek egzersizler yapın.

  8.HAFTA
  Gazınız var değil mi? Şişilik ve gaz sindirim sisteminin normalden yavaş çalışmasının bir sonucu. Gaz yapan yemeklerden kaçının. Daha sık ama daha az yiyin. Yemekten sonra yürüyüş yapın.

  9.HAFTA
  Mutlaka egzersiz yapın. Leğen kemiği kaslarınızı özellikle geliştirmeniz gerekecek.

  10.HAFTA
  Mide yanması hissedebilirsiniz. Her ne kadar bunu engelleyemeyecek olsanız da, az yiyerek, acı, baharatlı ve yağlı yemekler yemeyerek mide yanmasını azaltabilirsiniz. Gece geç saatte yemek yemeyin.

  11.HAFTA
  Saçınız hep istediğiniz gibi şekil alıyor! Daha hızlı uzuyor, daha dolgun ve ipeksi. Tabii ki bu da hormonların bir işi. Saçlarınızı bu güzelliğini kutlamak için, bakım ürünlerinizi değiştirebilir veya yeni bir model deneyebilirsiniz

  12.HAFTA
  Hamileyken kan basıncınız düşer ve bu başınızın dönmesine neden olabilir. Oturduğunuz yerden hızlı kalkmayın, koltuğun kollarından güç alarak kalkın. Yataktan kalkarken de önce bacaklarınızı sallandırın, oturun ve yine yataktan güç alarak kalkın. Ayaktayken başınız dönerse mutlaka oturun ve başınızı dizlerinizin arasına alarak bekleyin.

  13.HAFTA
  Tebrikler! Artık hamileliğinizin nispeten daha kolay bir dönemine giriyorsunuz. Yorgunluğunuz, mide bulantılarınız azalacak, kendinizi enerjik hissedeceksiniz. Tatil planı yapmak için ideal bir dönem.

  14.HAFTA
  Uzmanlar size haftada yaklaşık yarım kilo toplamda ise 15 kilo almanızın normal olduğunu söyleyecekler. Hamileliğinizin ilk döneminde bu kiloyu alamamış olabilirsiniz, ancak şimdi alacaksınız. Beslenmenize dikkat edin ve bebeğinize enerji verecek besinleri tercih edin.

  15.HAFTA
  Vücudunuzdaki hormon değişiklikleri burnunuzda, ağzınızda ve vajinanızda genişlemelere yol açabilir. Sonuç olarak da burun kanamaları ve vajinanızdan gelecek beyaz bir akıntı sizi rahatsız edebilir.

  16.HAFTA
  Bazı kadınlar hamilelikleri süresince varisten şikayet eder. Bunu sebebi kan basıncının ve hormonların artmasıdır. Tabii kilo alımı ve ırsi özellikler de varise yan etkenlerdir. Egzersiz ve varis çorapları faydalı olacktır. Çoğu varis problemi doğumdan sonra yok olur.

  17.HAFTA
  Düzbağırsaklarınızdaki genişleyen damarlar acı veren hemoroidlerin oluşmasına neden olabilir. Özel hemoroid kremleri veya ılık bir küvette yatmak acınızı hafifletir. Kabızlık sıkıntınızı arttıracağı için bol lifli besinler almalı ve bol su içmelisiniz.

  18.HAFTA
  Göbek deliğinizden vajinanıza doğru koyu renk bir çizgi oluşmaya başladı. Göğüs uçlarınız koyulaşmaya başladı. Aniden çiller belirmeye başladı. Bunlar hep artan cilt pigmentasyonu yüzünden ve bunlar doğumdan sonra yok olacak.

  19.HAFTA
  Bebeğiniz büyüdükçe kalsiyuma ihtiyacı artacaktır. Eğer yeterli miktarda kalsiyum almıyorsanız, bebeğiniz bu ihtiyacınızı kemiklerinizden karşılayacaktır. Bunun için süt içmeye, sardalya, somon balığı ve brokoli yemeğe özen gösterin

  20.HAFTA
  Aldığınız tüm kilolar tabii ki sadece karnınızda toplanmayacak, yoksa öne doğru düşerdiniz. Bu kilolar, kalçalarınız ve poponuza da dağılacak ki dengenizi koruyabilin. Kalçalarınızdaki fazla kilolar doğuma hazırlanırken ve doğumdan sonra azalacak.

  21.HAFTA
  Karnınızın alt tarafında oluşmaya başlayan sancı ve sızılar konusunda endişe etmeyin. Bu ağrılar doğum ile ilgili değil karın bağlarınızın çekilmesinden oluşuyor.

  22.HAFTA
  Sırtınız çok ağrıyor! Ön tarafınızdaki yük artımı sırtınıza vuruyor. Yürüyüş biçiminiz de değişti, tabii bu da sırt kaslarınızı etkiliyor. Düz tabanlı ayakkabılar giyin, yan tarafınıza yatın ve otururken veya ayakta duruşunuza dikkat edin. Uzun süre oturacaksanız destekli bir sandalye tercih edin ve sırtınıza bir yastık koyun.

  23.HAFTA
  Bazı kadınlar el ve ayak parmak uçlarında rahatsız edici ürpetşler hisseder. Endişelenilecek birşey olmamasına karşın kimse bunun sebebini bilmiyor. Ancak parmaklarınızda hissizlik oluyorsa ellerinizin üzerinde uyumamaya dikkat edin ve doktorunuza danışın.

  24.HAFTA
  Devamlı kaşınıyor musunuz? Doğal. Genişleyen karnınız sizi isteği ile başbaşa bırakabilir. Duştan sonra bol bol nemlendirici sürün ve giyinmeden önce birkaç dakika bekleyin ki vücudunuz bu nemlendiriciyi emsin.

  25.HAFTA
  Hamileliğinizin son dönemine yaklaştığınız şu günlerde, ilk aylardaki yorgunluk hissi geri gelecek. Ancak bu yorgunluk hissi ilk günlerdeki kadar kuvvetli olmayacaktır.

  26.HAFTA
  Biraz nefessiz kalmanız doğal ve bu formdan tamamen düştüğünüz anlamına gelmiyor. Rahminiz çok büyüdüğü için diyaframınıza baskı yapıyor ve bu nedenle nefessiz kalıyorsunuz. Dik durmak bu duruma faydalı olacaktır.

  27.HAFTA
  Uykunuzun bölünmesine hazırlıklı olun. Her geçen gün rahat etmeniz daha da zorlaşacaktır ve her gece en az 2 kere kalkıp tuvalete gitme ihtiyacı duyacaksınız. Açığı kapatmak için mümkün oldukça kestirin.

  28.HAFTA
  Bebeğiniz tekme atmaya başladı. Bebeğiniz kaslarınızı ve içorganlarınızı tekmelerken rahatsızlık duymanız doğal. Artık bebeğiniz çok güçlü, hatta tekmelerini bazen kıyafetlerinizin üzerinden bile görebilirsiniz.

  29.HAFTA
  Büyüyen rahminiz ve ağır kan dolaşımı yüzünden bacaklarınıza kramplar girebilir. Bu kramplar acı vermekle kalmıyor, güzel bir gece uykusunu bölebiliyor. Eğer bu kramplar çok sıklaşırsa doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca hergün egzersiz yapmak krampları azaltabilir.

  30.HAFTA
  Rahminizin kasılıp gevşediğini hissedeceksiniz. Ancak acı duymayacaksınız. Aslında bu kasılmalar hamileliğinizin ilk günlerinden beri oluyor ancak siz daha yeni hissetmeye başlıyorsunuz. Bu kasılmalar acı veriyorsa ve saatte 4 kereden fazla hissediyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

  31.HAFTA
  Şimdiye kadar kendilerini göstermedilerse artık, göğüslerinizde ve karnınızda çatlaklar oluşmaya başlayacak. İlk başlarda pembemsi olacaklar ve daha sonra gümüşi renk alacaklar. Bu çatlaklar emzirme dönemi sona erince kendiliğinden yok olacaklar. Tabii tümü yok olmayabilir!

  32.HAFTA
  Kasığınızda oluşacak belli belirsiz acı ve sancılar doğal bir gelişme. Bebeğiniz iç organlara baskı uyguluyor.

  33.HAFTA
  Yüzünüzde, boynunuzda ve göğsünüzde örümcek ağı gibi damarlar görünmeye başladı. Bunun nedeni artan kan basıncı. Birçok kadında ortaya çıkan damarlar, açık tenli kadınlarda daha da belirgin oluyor. İyi haber ise, bu damarlar doğumdan sonra birkaç hafta içinde yokolacak.

  34.HAFTA
  Hep oturmak istemeniz normal, ancak hiç kalkmadan saatlerce oturmamalısınız. Aksi takdirde rahminiz damarlarınıza güçlü bir baskı yapacak ve bacaklarınız ile bilekleriniz uyuşacaktır. Oturmak zorundaysanız (örneğin işte veya yolculukta) ara sıra gerinin ve her saat başı mola verip biraz yürüyün.

  35.HAFTA
  Göğüslerinizde sarımtırak, yapışkan bir sıvı hissedebilirsiniz. Bu sıvı, sütten önce gelen bir madde. Cinsel ilişki sırasında göğüsler uyarılınca bu akıntı daha da çoğalır. Eczanelerde satılan emzirme pedleri sizi rahatlatabilir.

  36.HAFTA
  Sindirim güçlüğü ve nefes darlığı daha da kötü bir hal alabilir çünkü artık rahmin baskısı daha da fazlalaştı. Kısa bir süre sonra, bebek aşağıya doğru inmeye başlayınca rahatlayacaksınız.

  37.HAFTA
  Doğum başlamadan 2 ila 4 hafta içinde bebek doğum yoluna girmeye başlar. Bu bebeğinizin doğum için hazırlandığı anlamına gelir. Hazımsızlık ve nefes darlığı sıkıntılarınız azalmaya başlar. Bu arada dikkat edin; vücudunuzun denge noktası değiştiği için merdiven çıkarken düşebilirsiniz.

  38.HAFTA
  Annelik antikorları plasenta vasıtası ile bebeğe aktarılıyor. Bu antikorlardan bir kısmı da anne vücudunda depolanıyor. Anne sütünde depolanan bu antikorlar, emzirme döneminde bebeği enfeksiyonlardan koruyacak.

  39.HAFTA
  Kilo veriyor olmanız normal. Açıkçası, doğumdan önce 2-3 kilo vermek de normaldir.

  40.HAFTA
  Hamileliğinizin sonu hiç gelmeyecek gibi geliyordu size. Ama işte son iki haftadasınız. Doktorunuz randevularınızı sıklaştırabilir, endişelenmeyin bu sadece doğum yaklaştığı için.

  41.HAFTA
  Sonunda doğum gerçekleşti. Dünyaya minik bir insan getirdiniz. Yalnız unutmayın, bebeğinizle ilgilenebilmek için şimdi dinlenmeye ve enerjiye ihtiyacınız var. Eski ama akıllıca bir öneri: Bebeğiniz uyurken siz de uyuyun.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi