Kaç çeşit uydu vardır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kaç çeşit uydu vardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kaç çeşit uydu vardır

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: Dünyada kaç uydu vardır


  Dünyada kaç uydu vardır

  Okulda bize öğretilen dünyanın tek bir uydusu olduğu ve onun da ay olduğu şeklindedir.Ancak 1997 den sonra bu gerçek değişti ve bu sayının en az 7 olduğu ortaya çıktı.

  Hiç şüphe yok ki Ay (ya da gökbilimcilerin tabiriyle Luna) dünyanın yörüngesini tam olarak izleyen tek gök cismidir. Ama Dünya’ya Yakın Asteroitler (NEAs) olarak adlandırılan altı tane daha gökcismi var; bunlar Dünya’yı Güneş’in etrafından takip eder ve çıplak gözle görülemezler.
  Bu “ortak yörüngeler”den ilki Cruithne’ydi. 5 km’lik bir çapa sahip olan bu uydu 1997’de keşfedildi. At nalı şeklinde tuhaf bir yörüngeye sahiptir.
  O tarihten sonra beş uydu daha tanımlandı ve bunlar şu şekilde adlandırılıverdiler: 2000 PH5 2000 WN10 2002 AA29 2003 YN107 ve 2004 GU9.


  Bunlar gerçekten uydu mudur? Birçok gökbilimci böyle olmadığını söylüyor ama bunlar kesinlikle asteroitlerden daha fazlasıdır. Bu asteroitler tıpkı Dünya gibi yaklaşık bir yıl süresince Güneş’in yörüngesinde dönerler ve zaman zaman çok küçük bir çekim etkisinde bulunmaya yetecek kadar yakınlaşırlar.
  Bu durumda bunları ister sahte uydu ister yarı uydu isterseniz de refakatçi asteroid olarak adlandırın izlemeye değerdirler; çünkü bazıları ya da tamamı bir gün daha düzenli bir yörünge düzlemine oturabilir+ Yorum Gönder
kaç çeşit uydu vardır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi