Kaç çeşit emeklilik vardır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kaç çeşit emeklilik vardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kaç çeşit emeklilik vardır

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: kaç çeşit emeklilik vardır

  kaç çeşit emeklilik vardır

  Yaşlılık Emekliliği: Sıradan emekliliktir. Herkesin olduğundan hani... Burada %40 ve üzeri işgücü kaybı olanlar (bu tespit işgücü kaybı cetveli'ne göre yapılır) için bir erken emekli olma hakkı vardır o kadar. Yoksa babanızın emekliliği ile sakat birinin emekliliği arasından bir fark yoktur. İkisi de Yaşlılık emekliliğidir. Yaşlılık emeklilğindne yararlananlar emekli maaşlarını kestirmeksizin sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edebilirler.

  Malulen emeklilik: Maluliyet demek, çalışamayacak derecede işgücü kaybının oluşması demektir (bu tespit maluliyet cetveli'ne göre yapılır). İlk sigortalı olduğu tarihte maluliyet derecesinde sakatlığı bulunmayan ve/fakat sonraki bir zamanda her ne sebeple olursa olsun malul duruma gelen kişi, -prim şartlarını da tamamladığında- erken emekli olur. Malulen emekli olanlar emekli maaşlarını kestirmeden çalışamazlar.

  Bu iki emeklilik dışında bir emeklilik YOKTUR.

  Sürekli ya da Geçici İŞ Göremezlik Geliri apayrı bir konudur; emeklilik değildir. Her şeyden önce bu geliri elde etmenin ilk şartı, iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu %10 ve üzeri işgücü kaybı oluşmasıdır. Yani çalışma esnasında bir iş kazası veya meslek hastalığı oluşması şarttır. Oluşan işgücü kaybı yaşam boyu devam edecek düzeydeyse Gelir yaşam boyu SGK tarafından ödenir, yok, oluşan işgücü kaybı tedavi sonrasında düzelecek ise, o zaman iyileşene kadar Geçici olarak gelir bağlanır.
  Bu geliri almanın emekli aylığı ile ya da çalışırken alınacak maaş ile hiç bir ilgisi bulunmaz. Onlardan tamamen bağımsız bir gelirdir bu. Yani bir kişi çalışırken de emekliyse de bu geliri alabilir. Sadece, emekliyse, emekli maaşı ile sürekli/geçici iş göremezlik gelirinden hangisi fazla ise, onun tamamını, diğerinin yarısını aynı anda almaya devam edilir.
  Ve, iş göremezlik geliri alan kişi ve onun bakmakla yükümlü olduğu kişiler bu gelir hak edildiği sürece sağlık güvencesine sahip olurlar. Yani, birisi sürekli iş göremzlik geliri alıyorsa, çalışsın ya da çalışmasın, emekli olsun ya da olmasın kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu bireyler yaşamı boyunca tıpkı çalışan ya da emekli gibi sağlık güvencesindedir. Dahası, bu hak iş göremezlik geliri alan kişi vefat etse dahi hem gelir olarak hem sağlık güvencesi olarak geride kalan dul ve yetimlere aktarılır.+ Yorum Gönder
kaç çeşit emeklilik vardır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi