Üniversite nasıl kazanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Üniversite nasıl kazanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Üniversite nasıl kazanılır

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: üniversite nasıl kazanılır  üniversite nasıl kazanılır hakkında bilgi  Üniversite nasıl kazanılır? Bu soru 18-20 yaş arası öğrencilerin kendilerine ve hocalarına sordukları en ciddi ve önemli sorulardan bir tanesidir. Aslında bu bir soru olduğu gibi ciddi bir sorundur da aynı zamanda. Büyük bir telaş büyük bir endişe içerisinde öğrenciler eğitim kurumlarına akın ederler. Bu soruya cevap bulabilmek ve bu sorunlarını çözebilmek için. Bizim bu konuda söyleyecek sözlerimiz var. Bizim bu konuda size altın değerinde tavsiyelerimiz öğütlerimiz var.
  Ders çalış! Üniversiteye hazırlanırken en çok duyduğumuz cümlelerden bir tanesi, cümle ne kadar kısa olursa olsun uygulaması ve hayata geçirmesi bir o kadar uzun olan bir cümle, sınava hazırlanırken size başarıyı getirecek en önemli davranış biçimi (mi?). Size etrafınızdaki hocalarınız, ebeveynleriniz, sınavı kazanmış arkadaşlarınız hepsi size ezberden bazı kelimeler söylerler ders çalış, düzenli çalış, ödevlerini yap, dersi dinle vs. vs. bu cümlelerin önemli olduğu bir aşikar ama acaba bizi başarıyı getiren merdivenlerin ilk basamağı bunlar mıdır? Bizim motivasyonumuzu, başarımızı getirecek sözler bunlar mıdır?
  Hayır arkadaşlar. Bize başarıyı getiren ilk ve en önemli etkenler bunlar değildir. Bizi başarıya ulaştıracak önemli duygulanımların ilkleri arasında hiçbir zaman bunlar yer almaz. Doğru bir başlangıç ve doğru bir yolun ilk adımları bunlar değildir. Bunlar yapacağımız ilk şeylerin meyveleridir.
  Peki ne yapmalıyız? Üniversite sınavlarına hazırlanırken yapacağımız ilk şey düzenli yaşamaktır. Düzenli yaşamaktan kastım yeme-içme alışkanlıklarınızdan, uyku düzeninize, arkadaşlarınızla kurduğunuz ilişkilerinizden aile akraba ilişkilerinize kadar hayatınızdaki yaptığınız gündeliklerinize kadar her şeyinizin düzenlenmesidir.
  Yeme-içme alışkanlığı bir insanın metabolizmasının en iyi şekilde çalışmasına neden olur. Hani büyüklerimizin bir sözü vardır “ sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diye. Sınava hazırlık yaparken en fazla kullandığımız beynin sağlıklı işleyebilmesi aynı zamanda, hastalıklara karşı vücudumuzun dirençli olabilmesi için ve böylece dershanemizdeki ve okuldaki derslerimizi kaçırmamak için sınav hazırlık süreci içinde sağlıklı bir bünyeye sahip olmamız gerekir. Sağlıklı bir vücut başarının önemli ama sürekli gözden kaçan bir parçasıdır.
  Uyku düzeni; uyku vücut saatinizin ve akli meleke ve kabiliyetlerinizin sağlıklı çalışması açısından sonra derece önemli bir gündelik zorunluluğumuzdur. İnsan uyku evresi sırasında hem bedensel hem de akli bir onarım ve tamir etme sürecine girer. Ayrıca hemen uyku öncesinde çalıştığımız konuların beyinde kaydedilmesini sağlar. Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrencinin ortalama olarak 6 saatlik uyku yeterli bir süredir. Uykunun fazlası da azıda anlama analiz ve yorumlama kabiliyetimizi azaltır, azalan beyin fonksiyonları ders çalışırken bize en lazım olan organımız olduğu için onun sağlığı başarımızın temel önceliğidir. Sınava hazırlanırken uykunun düzenli olmasını kavrayamadan sınava hazırlanmaya çalışmak bir bütünün önemli bir parçasını eksik bırakmaktır.
  Sınav hazırlık süreci kendisinden başka bir şeyle ilgilenilmemesi gereken çok önemli bir süreçtir. Arkadaş toplantılarımıza eğlencelerimize, uzak akraba ziyaretlerimize ara vermemiz gereken bir süreçtir. Kaçırdığımız her ders kaçırdığımız her sınav yapmadığımız her ödev bizi süreçte diğerlerinin gerisine atacaktır. Ve çalışmamız gereken konularda ve çözmemiz gereken her testte birikmeye neden olmaktadır. Bu birikme süreç içerisinde bir dağ kadar çoğalırsa başarının gelmesi çok zorlaşacak hatta imkânsızlaşacaktır. Şimdi siz hocam bizim robot olmamızı mı bekliyorsunuz diye sorabilirsiniz. Bu soruya vereceğim cevap arkadaşlar maalesef evet. Sizden 9-10 ay boyunca robot gibi düzenli bir yaşam sürmenizi istiyorum. Çünkü sonunda size vaat edilen ödül çekeceğiniz çileden daha büyük olacaktır.
  Arkadaşlar, başarının en önemli diğer önemli unsurlarından bazıları da sabır cesaret ve iradedir. Eğer sürecin sonuna kadar düzenli bir yaşam sürerseniz, bu iradeyi gösterirseniz başarı sizlerin olacaktır. Gençler; eğer ki bu zorlu süreçte yaşadığınız her olumsuzluğa sabırla metanetle yaklaşırsanız, iyi netler yapamadığınız her sınavda moralinizi bozmak yerine en iyisini yapabilirim deyip cesaretle yaklaşırsanız başarı sizlerin olacaktır. Ders çalışmak bu saydığım faktörlerin sonucunda zaten gelecektir. Bu saydıklarım bir bütünün parçalarıdır. Başarıyı oluşturan parçalardır. Eğer ki bu saydıklarımda eksiklik gösterirseniz. Parçalar eksik olur, parçalar eksikse bütünde ek------ başarıda ek------.
  Bu söylediklerimi hazırlık sürecinin daha başında hayatınızda hayatlandırırsanız, başarının önünde hiçbir engel duramaz. Yaşantınıza bir bütün olarak bakın ve küçük parçaları önemseyin. Ve üniversite nasıl kazanılır sorusunun cevabını sürecin sonucunda kendinize verebilirsiniz…
  Gençler unutmayın; sizlerde sizlerden öncekilerin çektiği sıkıntıyı çekmeden sabrı iradeyi ve cesareti göstermeden üniversiteli olamazsınız…+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi