Tema vakfının görevleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tema vakfının görevleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tema vakfının görevleri nelerdir

 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: 1- Ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığın korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek ve bilinçlendirmek.

  2- Erozyon felaketinin doğuracağı sonuçlar, alınacak önlemler konusunda halkımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve böylece oluşturulacak bilinçli ve etkin kamuoyu desteği ile hükümetleri erozyonla mücadelede, gerçekçi ve uygulanabilir politikalar üretme ve uygulamaya teşvik etmek.

  3- Biyoçeşitlilik, toprak, su ve doğal çevrenin korunmasına ilişkin milli politikaların oluşturulmasına yardımcı olmak ve bu esaslardan ödün verilmemesi için mücadele etmek.

  4- Ağaç ve orman sevgisini topluma mal etmek.

  5- Hayvancılığın temeli olan çayır ve meraları koruyup, geliştirmek.

  6- Doğal zenginliklerimizin bilinçsizce kullanılıp, geri dönüşümsüz bir şekilde yok olmasına izin vermeyerek, korumak, geliştirmek ve Türkiye'nin geleceğini güvenceye almak.

  7- Çölleşmeyle mücadelede dünyaya örnek bir hareketi Türkiye'den başlatmak.

  8- Doğal varlıkların, insan sağlığının, yeşil alanların, toprak ve bitki örtüsünün, ormanların, meraların korunması, geliştirilmesi ve yenilerinin teşkil edilmesini sağlamak için faaliyette bulunmak.

  9- Bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli teşkilatın oluşturulmasını, yasaların çıkmasını sağlamak ve gönüllü kuruluşların öncülüğünde toplumun bütün kesimlerinin desteği ile erozyonla mücadelenin ikinci bir İstiklal Savaşı kabul edilerek erozyon tehlikesi ile mücadele edilmesi.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı adı ile 11 eylül 1992 tarihinde Hayrettin KARACA ve Nihat GÖKYİĞİT tarafından kurulmuştur.

  Bu vakıfın misyonu; topraktan gelen toplumsal barış üzerine toprağı kullanmak ve ona değer vermektir. Tema vakfına destekte bulunabilir ve faaliyetlerine kolayca katılabilirsiniz. Ülke çapında birçok alanda fidan dikimine öncülük etmiş ve güzel işler başarmış olan bu kuruluş faaliyetlerine hali hazırda devam etmektedir.


  Bu kuruluşa destek olmak için neler yapabiliriz?
  *İlk olarak Genç Tema gönüllüsü olabilir ve bunun yanı sıra üye toplayabilirsiniz
  *Toplumsal bilinci geliştirme faaliyetlerine ve etkinliklerine katılabilirsiniz
  *Tema gönüllü eğitmeni olarak,seminerlere katılabilirsiniz
  *Tema vakfının yayınlarını edinerek okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz…

  Ülkemizin en büyük sorunlarından birisi aslında toprağı gerektiği gibi kullanamamak ve aksine olumsuz yönde kullanmak. Tema vakfı bu noktada çalışmalarını hızlandırıyor ve doğaya bunun yanı sıra toprağa gerektiği önemi vermek için çalışıyor. Genç Tema hareketi ile birçok faaliyet ve etkinliklere öncülük ediyor. Tema vakfının ilk hedefleri okullara,bireylere,büyüklere ve aklınıza gelebilecek her kesime açıkçası dünyaya toprak erozyonunun nedenlerini ve nasıl önleyebileceklerini anlatmak ve bu konuda insanları aydınlatmak olarak belirlenmiştir.+ Yorum Gönder
Tema vakf,  teman
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi