Koruyucu sağlık hizmetleri kaç gruba ayrılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Koruyucu sağlık hizmetleri kaç gruba ayrılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Koruyucu sağlık hizmetleri kaç gruba ayrılır

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: koruyucu sağlık hizmetleri kaç gruba ayrılır


  koruyucu sağlık hizmetleri kaç gruba ayrılır

  Sağlık hizmetleri fert ve toplumun sağlıklı uzun ömürlü olmasını ve verimli çalışmasını sağlar. Bu amaçla sağlık hizmetleri yürütülür.

  Sağlık hizmetleri şunlardır:

  a. Koruyucu sağlık hizmetleri
  b. Tedavi edici sağlık hizmetleri
  c. Esenlendirici sağlık hizmetleri (rehabilite edici)dir.

  ilk yardım koruyucu sağlık hizmetleri alanı içinde yer alır. ilk yardım kaza yerinde veya 1. basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda yapılan geçici tıbbi uygulamadır. Nakil süresince devam eder. Acil serviste veya ilgili klinikte aciltedavi olarak devam eder. ilk yardım nerede yapılırsa yapılsın hayat kurtarıcı uygulamadır.

  Hastalık Nedir

  Sağlık yaşamın belli evrelerinde etkilenir. Sağlığı bozan etmenlerin sıklığı türü ve etkinliği organ veya sistemleri az veya çok fonksiyonlarından alıkoyar. Sonuçta insan hastalanır. Veya sakat kalır. Ya da ölür.

  Sağlığı bozan etmenler kişisel çevresel ve sosyal olmak üzere üç ana gruba ayrılır.

  Hastalığın tanımı Hastalık Belirtileri Hastalık Hastası olmak

  Değişik etmenlerin organ ve sistemlerde yaptıkları fizyolojik değişiklikler sonucu görevlerini yapamaz hale gelmesine hastalık denir.

  Hastalıklar çeşidine tuttukları organ ve sistemlere toplumda görünüş özelliklerine görüldükleri yaş gruplarına ve etkenlerine göre sınıflandırılırlar. Örneğin: Enfeksiyon hastalıkları psikolojik hastalıklar sosyal ve salgın has*talıklar dejeneratif hastalıklar ve bebeklik çağı hastalıkları gibi.

  Hastalıklarda İlk Yardım

  ilk yardım ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye tıbbi te*davisi yapılmadan önce ve bu süre içerisinde anında kaza yerinde çevre imkanlarından yararlanarak ve ilaç kullanmadan yapılan geçici müdahaleler bütününe ilk yardım denir.

  ilkyardım sağlık personeli veya bu alanda eğitim almış sağlık personeli olmayan kişilerce yapılır. Yapılan uygulama ve derlenen bilgiler acil bakım eki*bine iletilir.

  Acil Bakım Nedir Acil Bakım Teknisyenliği

  Acil bakım ilk yardım uygulamasından sonra veya ilk yardım ile birlikte kaza yerinde ambulansta acil serviste veya sağlık kuruluşunda kazazedenin hayatının devamının sağlanması için geçici süre ile yapılan tıbbi uygulamadır. Bu uygulama sağlık personeli tarafından tıbbi araç-gereç kullanılarak yapılır.Acil bakımı yapan personel veya ekip yaptığı uygulamaları ve yardımcı bilgileri tıbbi ve cerrahi tedaviyi yapacak olan ekibe iletir. Sorumluluğu da sona erer.

  İlk yardım ve Acil Bakım Teknisyeni (Teknikeri) ilk yardım uygulamaları olay yerinin değerlendirilmesi kazazedenin sağlığının korunması kazazedenin acil sağlık kurumuna teslim edilmesi gibi hizmetler veren sağlık personelidir.+ Yorum Gönder
koruyucu sağlık hizmetleri kaç gruba ayrılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi