Vücudumuzdaki kemikler şekillerine göre kaç gruba ayrılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Vücudumuzdaki kemikler şekillerine göre kaç gruba ayrılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Vücudumuzdaki kemikler şekillerine göre kaç gruba ayrılır

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: vücudumuzdaki kemikler şekillerine sınıflandırılması

  İnsan iskeletini oluşturan kemikler şekillerine göre beş gruba ayrılır.Şimdi kemiklerin çeşitlerini inceleyelim.

  A) Uzun Kemikler: Silindir şeklindeki kemiklerdir. İki ucu şişkin olduğu için silindire benzetilir.Kemik ucu şişkin olan uçlara denir.Kemik gövdesi ise silindir şeklindeki kısmına denir. Kemik gövdesi sıkı yapıya sahiptir. Ortasında ilik kanalı denilen uzunlamasına bir boşluk vardır ve bu boşluğun içinde sarı ilik bulunur. Kemik uçları daha gevşektir.Uzun kemiklerin baş kısmında kıkırdak doku mevcuttur. Buna örnek olarak kol ve bacak kemikleri uzun kemiklerdir.

  B) Kısa Kemikler: Boy ve genişliği birbirine hemen hemen eşit olan kemiklerdir. Kısa kemikler dışından kemik zarı ile kaplıdır.Kemik zarının altında sert kemik, ortasında ise süngerimsi kemik vardır.Bu kemiklerde kemik kanalı bulunmaz. Buna örnek verecek olursak el ve ayak parmakları kısa kemiklerin arasında yer alır.

  C) Yassı Kemikler: Bu kemiklerin genişliği fazladır. Yapılaşma kısa kemiklerde olduğu gibidir. Örneğin kafatası kemikleri, kürek kemikleri, kaburgalar ve kalça kemikleri yassı kemiklere örnektir.

  D) Düzensiz Şekilli Kemikler: Değişik ve düzensiz şekillerde olan ve genellikle başka bir kaç kemikle bağlantı kuran kemiklerdir. Buna örnek olarak omurlar ve bazı yüz kemiklerini verebiliriz.

  E) Oval Kemikler: Örnek olarak dizkapağı kemiği bu grbuna girer. 3. 3
  Ziyaretçi
  Aynen güzell 4. 4
  Ziyaretçi
  Mükemmellllll çok teşekkür ederim çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
vücudumuzdaki kemikler şekillerine göre,  kemiklerin sınıflandırılması,  kemikler kaç gruba ayrılır,  kemik doku yapısına göre kaça ayrılır,  kemiklerin şekillerine göre gruplandırılması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi