Günümüzde meşrutiyet ile yönetilen ülkeler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Günümüzde meşrutiyet ile yönetilen ülkeler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Günümüzde meşrutiyet ile yönetilen ülkeler

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: günümüzde meşrutiyet ile yönetilen ülkeler

  Meşrutiyet

  Hükümdarların mutlak yetkilerinin bir bölümünü anayasal kurumlara ve meclise devrettiği yönetim biçimidir.

  Meşrutiyet veya Anayasal Monarşi (İng: constitutional monarchy), hükümdarın yetkilerinin anayasa ve halkoyuyla seçilen meclis tarafından kısıtlandığı yönetim biçimine denir.Meşrutiyet,bir hükümdarın başkanlığı altında parlamento yönetimine dayanan hükümet biçimidir.

  İngiltere’de 1215 yılında Magna Carta ile kurulan siyasi düzen tarihteki ilk meşruti monarşi rejimi olarak anılır. Fransa’da 1830 Devrimi’nden sonra kurulan Anayasal Monarşi, cumhuriyet ile mutlak krallık arasında bir “orta yol” olarak benimsenmiştir.

  Osmanlı Devleti’nde anayasa (Kanun-ı Esasî) ve parlamenter rejim (Meclis-i Mebusan) tartışmaları 1830′larda başlayıp 1860′larda yoğunlaşmış ve nihayet 23 Aralık 1876′da Meşrutiyet ilan edilmiştir. 1878′de II. Abdülhamit tarafından Meclis kapatılmış ve Anayasa’nın bazı bölümleri askıya alınmış ise de, teorik olarak Meşruti rejimin devam ettiği kabul edilmiştir.

  24 Temmuz 1908′de yapılan ihtilalle Kanun-ı Esasi’nin yeniden yürürlüğe konması İkinci Meşrutiyet döneminin başlangıcı sayılır. Bu dönem Osmanlı Devletinin sona erdiği 1 Kasım 1922 tarihine kadar sürmüştür. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim sizlere+ Yorum Gönder
günümüzde meşrutiyet ile yönetilen ülkeler,  meşrutiyet ile yönetilen ülkeler,  günümüzde meşrutiyet ile yönetilen devletler,  günümüzde meşrutiyetle yönetilen ülkeler,  meşrutiyet ile yönetilen ülkeler hangileridir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi