Makaralar hakkında bilgi verir misiniz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Makaralar hakkında bilgi verir misiniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Makaralar hakkında bilgi verir misiniz

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: makaralar hakkında kısa bilgi

  Makaralar, cisimleri hareket ettirmekte kuvvet kazancı sağlayan, kuvvetin yönünü değiştiren basit makinelerdir. İlk arkeolojik Makara resimleri M.Ö. 8.yy. Asur kabartmasında bulunmuştur. Makaralar sabit makara ve hareketli makara olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrıca bu iki makaranın bir arada kullanılmasıyla oluşan palangalar vardır.

  Sabit Makara


  Makaranın tavana bağlanmış olduğu durumdur. Temel kullanım amacı kuvvetin yönünü değiştirmektir. İdeal bir makarada(sürtünmenin olmadığı) kuvvet ne kadar yol alırsa, yük de o kadar yol almış olur.Aşağıdaki ilk şekil bu tip bir makaraya örnektir.

  Hareketli makara

  Bu tip makaralar herhangi bir yere sabitlenmemişlerdir ve düşey eksende hareket edebilmektedir.


  Aşağıdaki hareketli makara şeklini inceleyelim. Yük makaraya bağlanmış ve makara da ip üzerinde hareketlidir. İpin sağ tarafı tavana bağlanmıştır. Bu yüzden ağırlığın yarısı bu ip aracılığıyla tavana aktarılmıştır. Geriye kalan 50 N'luk yükse kuvvet tarafınfan çekilmektedir. Böylece yükü kaldırmak için kuvvetten kazanç sağlanmıştır. Ancak kuvvetin yarıya düşmesi yüzünden yol iki katına çıkmıştır. Örneğin kuvvet 2 m yukarı çıksa, yük 1 m yukarı çıkacaktır. Bunun sebebi enerji korunumudur.
  Mekanik sistemlerde yapılan iş (aynı zamanda harcanan enerjiye eşittir)+ Yorum Gönder
makaralar hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi