Günlük yaşantımızda gazların kullanıldığı yerler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Günlük yaşantımızda gazların kullanıldığı yerler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: günlük yaşantımızda gazların kullanıldığı yerler
  Günlük Hayatta Kullanılan Gazlar Hakkında Merak ettiklerinizi ve Günlük Hayatta Kullanılan Gazların Neler Olduğunu konumuz içinde bulabilirsiniz.

  Karbondioksit;

  Karbondioksit, endüstriyel uygulamalar için baca gazlarından arıtılarak ya da hidrojen veya amonyak üretiminin bir yan ürünü olarak elde edilir. Katı halde iken doğrudan süblimleşerek gaz fazına geçer.Diğer birçok inert gaz gibi karbondioksitte yanmayı ve oksidasyonu engellemek için kullanılır. Bunun yanısıra soğutucu olarak ta kullanılmaktadır. -80 oC daki katı karbondioksit, sıvı azot gibi gıda endüstrisinde soğutmak ve dondurmak için kullanılırHavadan ağırdır, renksiz ve kokusuzdur, atmosferik basınçta katı hale dönüştürülebilir, basınç altında ise sıvı olarak bulunur. Kimyasal olarak asidiktir. Suda çözünebilir, yanmayı desteklemez.

  Azot;

  Atmosferin %78’ini oluşturan azot iki temel özelliğiyle, birçok endüstride yoğun olarak kullanılan bir gazdır. Azot birçok malzemeye karşı inert olup, sıvı haldeyken oldukça soğuktur. Bu özellikler Azot’u vazgeçilmez ve emniyetli bir dondurucu ve soğutucu yapar. Normal şartlar altında, kimyasal olarak reaksiyona girmez. Azot atmosferi altında yanma reaksiyonlarının yanısıra birçok kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi engellenebilir.1960’lı yıllara kadar önemi anlaşılamayan Azot, günümüzde teknolojik gelişmelerin paralelinde kullanımı en hızlı artan, her geçen gün yeni kullanım alanları bulan değerli bir endüstriyel gazdır.

  Helyum;


  Helyum doğal gaz kaynaklarından elde edilir. Yeryüzünde Helyum’ca zengin doğal gaz kaynakları sınırlı sayıda ülkede mevcut olup, bunlar ABD, Polonya, Cezayir ve Rusya’dır. Çok değerli bir gaz olan Helyum, bu değeri nedeni ile uluslararası işletme ve ticareti yapılan tek endüstriyel gazdır. sadece Hidrojen Helyum’dan daha hafif bir gazdır, ancak hidrojene göre çok önemli olan farkı Hidrojen gibi yanıcı olmayıp, asal bir gaz olmasıdır. Bu nedenle en soğuk kriyojen olarak tercih edilir, ayrıca her tür balonun şişirilmesi için en doğal ve emniyetli gazdır.

  Tamamen asal, havadan hafif, küçük moleküler yapısı olan ancak yüksek moleküler enerjisi olan, sıvılarda çözünmeyen ve sıvı hali bilinen en soğuk madde olan bir gazdır.

  Argon;

  Modern endüstride Argon; kesme ve kaynak operasyonlarında, Silikon ve Germanyum kristallerinin oluşumu sırasında, Titanyum ve Zirkonyum gibi reaktif metallerin üretiminde koruyucu gaz olarak kullanılmaktadır. Argon ayrıca ampul ve floresan lambalar ile elektronik tüplerin dolumunda ve ergitilmiş metallerin dökme işlemlerinde oluşabilecek gözeneklerin giderilerek, pürüzsüz kesit oluşturulması amacıyla kullanımı hızla artmaktadır.

  Sonuç:

  Laser ışını ile kaynak, kesme, ve işleme yöntemleri, klasik yöntemler ile yapılamayan işlemlerin yapılmasında büyük önem kazanmaktadır. Laser cihazlarının güçlerinin arttırılması, boyutlarının küçültülmesi ve emniyetli çalışma şartlarının gerçekleştirilmesi sayesinde, günümüzde artan otomasyon olanakları ile malzeme ve maliyet tasarrufu sağlanarak, laser ışını 21. yüzyılın çok kullanılacak, ekonomik bir yöntemine gelecek hazırlamaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler çok yardımcı oldun ödevim için 4. 4
  Ziyaretçi
  çok yardımcı oldu teşekkürler

 5. 5
  Ziyaretçi
  Gazlar yemek pişirmekte, motorlu taşıtlarda,

+ Yorum Gönder
gazların kullanıldığı yerler,  gazların günlük yaşamda kullanım yerleri,  gazların kullanıldığı alanlar,  gazların hayatımızdaki kullanım alanları,  gazların günlük hayatta kullanım yerleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi