Suyun görevleri nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Suyun görevleri nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: suyun görevi nedir
  suyun görevi nedir hakkında bilgi


  Su, vücutta gerçekleşen tüm kimyasal reaksiyonlar için gerekli ortamı sağlamaktadır. Bu kimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan ürünler, atık maddeler ve besin maddeleri de suda çözünerek taşınmaktadır.
  Su, yaşamın devamı ve sağlığın idamesi için gerekli bir maddedir. Organizmada gerekleşen hemen hemen her fonksiyonda görev almaktadır. En önemli görevleri:
  • Vücut sıcaklığının ayarlanması
  • Besin maddeleri ve oksijenin taşınması
  • Atık maddelerin hücrelerden uzaklaştırılması
  • Eklemlerin düzgün işlev görmesinin sağlanması
  • Cildin nem ve elastikiyetinin sağlanması
  • Sindirimin kolaylaştırılması
  • Organ ve dokuların korunmasının sağlanmasıdır
  Hücrelerimizi çevreleyen suyun sadece yüzde ikisini kaybettiğimizde, yaklaşık %20′lik bir enerji kaybına uğrarız. Sadece bu bile suyun insan yaşamı için ne kadar önemli olduğunu anlamak için yeterlidir.
  Su, tüm canlılar için olduğu gibi insan için de en önemli yaşamsal maddedir. Bir insan hiçbir şey yemeden yaklaşık 1 hafta hayatını devam ettirebilir. Oysa, hiç su içmeden en fazla 3 gün hayatta kalabilir. Eğer normal bir sıcaklıkta ve rüzgarsız ortamda hiç hareket etmeden sabit bir şekilde durabilirsek, bu süre bir kaç gün daha uzayabilir. İnsan vücudu suyu depolayamadığı için insanlar, açlığı uzun süre tolere edebilmelerine karşın susuzluğa karşı dayanıksızdır. Varolan suyun tamamına yakını aktif olarak kullanılmaktadır.
  Vücut, su kaybettiğinde eğer yeterli su alımı yoksa elinde kalan suyu koruyabilmek için inanılmaz bir mücadeleye girmektedir. Bu doğrultuda metabolizmasını yavaşlatır, idrar çıkışını çok azaltır ve neredeyse hiç idrar çıkartmaz.
  Vücuttaki su miktarının azalması ‘dehidrasyon’ olarak adlandırılmaktadır. Normalde bir insan günde yaklaşık 2 litre yani 10 bardak kadar su kaybetmektedir. Su kaybı sadece terleme ya da idrar yoluyla gerçekleşmemektedir. Nefes alıp verirken de önemli oranda su, buhar şeklinde kaybedilmektedir. Bu durumu, soğuk havalarda ya da soğuk bir cam veya aynaya üflediğinizde fark edebilirsiniz. Öte yandan dışkı da önemli bir su kaybı etkenidir. Günlük kaybedilen bu miktar, fazla sıcak olmayan bir havada ve spor yapılmadığı zaman kaybedilen miktardır. Normal vücut fonksiyonları sonucunda yitirilen bu su mutlaka yerine konulmalıdır ve en iyi yöntem direkt olarak su içmektir.
  Dehidrasyon, zaman zaman çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Şiddetli dehidrasyon durumunda kişinin hastaneye yatırılması ve açığının damardan verilen sıvılarla kapatılması gerekebilir. Ancak hafif dehidrasyon bile zaman kaybedilmeden önüne geçilmesi gereken acil bir durumdur. Su eksikliği kişinin konsantrasyon kapasitesini etkilemekte, enerjisini azaltmakta ve organların normal şekilde çalışmasını engellemektedir.
  Dehidrasyonun en erken bulgusu ağız ve boğaz kuruluğudur. Ancak pek çok kişi bu bulguların farkına varmamaktadır. Bu nedenle susama hissi uyanmadan önce yeteri kadar su içmek önemlidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi