Omurganın görevi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Omurganın görevi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Omurganın görevi nedir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: omurganın görevi hakkında bilgi

  Omurga vücudun temel hareket bölgelerinden birisi olmuştur her zaman. Omurganın yapısı ve görevleri hakkındaki bilgileri uzmanlar bizler için açıklamalarına yer veriyor.

  Omurga vücut hareketlerinin eksenini oluşturur, gövdeye destek verir ve omuriliği korur. Boyunda ve belde açıklığı arkaya, sırtta ise açıklığı öne bakan normal eğrilikler vardır. Bunlar vücudun dengesi yönünden önemlidir.

  Omurganın hareket birimi, üst üste duran iki omur gövdesiyle, bunların arasındaki etrafı liflerle çevrili, ortası katı jel kıvamındaki disk, omurga eklemleri ve bu eklemlerin kapsüllerinden oluşan bölümdür. Kaslar ve bağlar omurların değişik yerlerine tutunur. Omurga, omurga kasları yardımıyla dik durur ve hareket eder. Bağlar ve eklem kapsülleri de ek destek verir.

  Duruşları normal olmayan ve egzersiz yapmayan insanlarda, eklem kapsülleriyle bağlar aşırı gerilir ve gevşer. Omurga eklemleri üzerine binen yük artar. Doğal duruşları bozulur. Sonuç; ağrı ve erken dönemde yıpranmadır.

  Özellikle beldeki eğriliğin artması ve belin çukurlaşması, eklem yüzeylerinin birbirine yaklaşmasına ve birbiri üzerinde kaymasına sebeb olur. Bu da eklem kapsülünü gerer ve belde sık görülen ağrılara sebeb olur.

  Bel bölgesi, 5 bel omurundan oluşur. Bu omurların arasında 5 adet disk vardır ve omurganın en geniş yüzeye sahip diskleridirler. Bu disklerin görevi yük taşımak ve omuriliği korumaktır. Disk üzerine gelen kuvvet postür (duruş) ile yakından ilişkili olup, sırtüstü yatar durumda 25 kg iken, eğik oturur pozisyonda 250 kg’a kadar çıkmaktadır 3. 3
  Ziyaretçi
  Ellerine sağlık çok yardımcı oldun yolcu kardeş...+ Yorum Gönder
omurganın görevi nedir,  omurgan,  Omurganın görevi,  Omurganıngörevi,  omurganın görevi kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi