Nato'nun görevi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nato'nun görevi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Nato'nun görevi nedir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: nato görevi nedir  nato görevi nedir hakkında bilgi


  Her yıl 4 Nisan”NATO GÜNÜ” olarak kutlanır.Nato günü nedir?KUzey Atlantik antlaşması anlamına gelmektedir.Uluslar arası bir kururluştur.Birleşmiş milletler örgütüne üye olan bazı uluslar 1949 yılında kendi aralarında yeni bir birleşme ve dayanışma örgütü kurdular.

  Bu örgüte üye olan ülkeler:

  ABD.
  Kanada
  Fransa
  İngiltere
  Izlanda
  Hollanda
  Belçika
  İtalya
  Danimarka
  Norveç
  Portekiz
  İlk kurulumunda bu ülkeler üye oldu ve bu öğgütü kurdular.Daha sonra ise 1952 yılında Türkiye,1954 yılında Yunanistan, 1982 yılında Batı Almanya ve İspanya katıldı.Bu gün Nato’ya üye olan 16 ülke bulunmaktadır.

  Naro’nun kurulma amacı neydi? Üye ülkelerin savunma amacıyla kururlmuş bir örğüttür.Üye Ülkelerinin birinin saldırıya uğraması durrumunda diğer grup üye ülkeler,saldırgan Ülkeye karşı işbirliği yapmaarak birlikte savaşmayı kabul etmişlerdir.Üye Ülkeler birbirlerini korumak ve kollamak zorundadırlar.

  NATO’nun asıl amacı ise;Uluslararası güvenliği sağlamak,sosyal gelişmeyi sağlamak,Ülkelerin özgürlüğünü sağlamak gibi sayılabilir.Çalışmalrını belli bir düzen içinde yürütür.

  Nato’nun çalışma organları;

  Nato konseyi;Üye ülkelerin sürekli temsicilerinden yada dışişleri bakanlarından oluşur.Nato genel sekreterliğini başkanlığında,ekonomik,askeri,siyasal,kültürel konular görüşülür.+ Yorum Gönder
natonun görevi,  natonun görevleri,  natonun gorevi,  natonun gorevleri ,  nato görevleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi