Şevket rado hakkında bilgiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Şevket rado hakkında bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Şevket rado hakkında bilgiler

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: şevket rado hakkında bilgiler  şevket rado hakkında ile genel bilgiler  Şevket Rado (d. 21 Nisan 1913 Radovişte, Üsküp, Makedonya - ö. 9 Nisan 1988 İstanbul, Türkiye). Gazeteci, yazar.

  Şevket Rado.Balkan Harbinin patlaması üzerine 1913 de ailesi ve Anavatana dönen vatandaşlarla beraber İstanbul’a geldi. Vefa Lisesini ve sonra da Hukuk Fakültesini bitirdi. Üniversite talebesi iken Son Posta Gazetesine girerek gazeteciliğe başladı 1932. Sonra Akşam Gazetesine geçti ve orada 25 yıl muhabirlik, fıkra yazarlığı, yayın müdürlüğü yaptı.

  Şevket Rado gazetecilikten başka Zoğrafyon Lisesinde Sosyoloji, St.Joseph Lisesinde Edebiyat öğretmenliği, İ.Ü.Gazetecilik Enstitüsünde de "Yazı nevileri” hocalığı ve 5 yıl süre ile İstanbul Radyosunda her hafta aile sohbetleri yapmıştır.

  1956 yılında Hayat Dergisini çıkardı. Hayat ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekor kırdı. Hayat Dergisinin tirajı 1958 – 1968 yılları arasında 200.000 ler civarında idi, ki bugün bu tiraja hiç bir dergi yaklaşamamaktadır. Şevket Rado Hayat Dergisinde kapanana kadar devamlı olarak her hafta sohbet köşesinde yazılarını yazmıştır.

  Hayat’tan başka sinema – tiyatro dergisi SES, Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat Dergisi ve diğer yayınlar 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.

  1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır. Hayat Ansiklopedisinden başka çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları, romanlar gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.

  Gençliğinde Şevket Hıfzı adı ile şiir de yazmış olan Şevket Rado’nun kendi yazdığı eserleri vardır. Son olarak Türk Dil Kurumu üyeliği yapmakta idi.

  Türkiye’nin ilk kadın Hukuk Profesörü Prof. Dr. Türkan Rado ile 1943 yılında evlenmiş olan Şevket Rado’nun Mehmet adında bir oğlu vardır.

  (şevket radonun kısaca hayatı , şevket rado kimdir , şevket rado kısaca hayatı , şevket radonun kısa hayatı , şevket radonun hayatı ve eserleri , şevket rado nun hayatı ve eserleri , şevket rado hayatı ve eserleri , şevket radonun hayatı , şevket rado hayatı , şevket rado nun hayatı , şevket rado nun kısaca hayatı , şevket rado hayatı kısaca , şevket rado kısa hayatı , şefket radonun hayatı , şevket rado hayatı özet 3. 3
  Ziyaretçi
  güzel bir cevap bilgiler çok yardımcı oldu 4. 4
  Ziyaretçi
  teşekkürler forumalev

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ediyorum her biri çok iyi bilgiler

+ Yorum Gönder
şevket rado kimdir,  şevket rado hayatı,  şevket rado kim,  sevket rado kimdir,  şevket rado hakkında kısa bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi