Van depremi hakkında bilgiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Van depremi hakkında bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Van depremi hakkında bilgiler

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: van depremi hakkında bilgiler  van depremi hakkında ile ilgili bilgiler


  2011 Pazar günü 13:41 saatlerinde gerçekleşti. Bunun sonrasında ise, enkaz altında kalan insanların kurtarılmasına çalışılmaya başlandı. Ve Van depremi ile bir bütün haline gelen tüm Türkiye'den Van'a yardımlar yağmaya başladı. Alınan bilgilere göre, Van için gereken çadırların tamamı şu anda Van'a ulaşmış durumda. Ancak istenmeyen olaylar da yaşanmıyor değil.
  Van'a yeteri kadar çadır; ve battaniye gitmiş olmasına rağmen, sokaklarda, yerlerde uyuduklarını söyleyen çocuklar bulunmakta. Başlarında erkek olmayan kadınlar, kendilerine yapılan yardımlardan yararlanamıyorlar. Aynı zamanda, Van'da kurulan çadırkentte, tuvalet sorununa; ve çöp sorununa henüz bir çözüm bulunmuş değil. Bu nedenle salgın hastalık riskinden korkuluyor. Bununla birlikte şunu da belirtmekte fayda var: şu anda Van'da bulunan insanların, çeşme suyunu kesinlikle içmemeleri, ishal salgınının söz konusu olabileceği uyarıları, Van halkına yapılmaya başlandı. Bu durumun gerçek olmaması imkansız gibi bir şey: çünkü, insanlar tuvalet ihtiyaçlarını herhangi bir yerde karşılarken, çöplerini de herhangi bir yere atıyorlar.
  Van depremi 2011 son durum için bakıldığında, karşımıza, insanların, Van depremini ticaret aracı olarak gördükleri durumlar da çıkıyor. Vatandaşlardan gelen uyarılara göre, 50 kuruş olan ekmek fiyatları, Van'ın bir bölgesinde 2.5 TL'ye çıkartılmış durumda. Bunun yanında, ihtiyaç sahibi olduğunu belirterek fazla çadır alan kişilerin, bu çadırları, farklı köylere götürerek para ile sattıkları da alınan bilgiler arasında yer alıyor.
  Van depremi 2011 için, Van için tek yürek olan Türkiye, Van'a yardımlarını son hızla gönderirken; Van'da bu sorunu birlikte yaşayan kişilerin kendi aralarında gösterdikleri kargaşa ise, bizleri gerçekten üzüyor. Gelen yardım araçlarını, yolda durdurarak istediklerini alan Van'lılar, diğer hemşerilerinin ihtiyaçlarını almalarına fırsat vermiyorlar. Bu durum da elbette bizleri üzmekte.
  Van depremi 2011 son durum için bakılmaya devam edildiğinde, Azra bebeğin, Van depreminin simgesi olduğu da gözlerden kaçmıyor. Azra bebek doğumundan üç hafta erken doğan; 14 günlükken de Van depremine maruz kalan bir bebek. Azra bebek, Van depreminin 48 saat sonrasında, enkaz altından, annesi; ve babaannesi ile birlikte, sağ çıkartılmayı başaran isimler arasında. Van depremi'nin bir hafta sonrasında doğması gereken Azra bebek, doğumundan üç hafta önce, iki sefer doğmuş oldu diyebiliriz. Azra bebek, Van depreminin simgesi olarak dünya basınında da kendisine yer bulmuş durumda.
  Van depremi 2011 son durum için şunları da belirtebiliriz: Van depreminin, Van Gölü'nün yerini değiştirebileceği, yapılan tahminler arasında yer alırken, yarı aktif durumda olan Nemrut Dağı'nı da tam aktif duruma getirebileceği, uzmanlar tarafından bildirilen görüşler arasında yer alıyor. Bu anlamda, Nemrut Dağı'ndan çıkan gazların incelemeye alınması gerektiği belirtilmekte.
  Van depremi 2011 son duruma baktığımız zaman, şunu belirtmeden edemiyoruz: hepimiz, az ya da çok, Van depremi için bağışta; ve yardımda bulunmaya çalıştık. Umarız, ihtiyaç sahipleri, yaptığımız yardımlardan eşit olarak faydalanabilirler...+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi