Ordu coğrafi özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ordu coğrafi özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: ordu coğrafi özellikleri
  ordu coğrafi özellikleri hakkında bilgi
  Ünye 41 derece kuzey paraleli ve 37 derece doğu meridyenleri arasında, Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz Bölümünde Ordu İlinin kuzeybatısında yer alır. Ordu ilinin en büyük ilçesidir. Doğusunda Fatsa, batısında Terme, güneyinde Çaybaşı, Akkuş ve Kumru İlçeleriyle komşudur. Kuzey sinirini Karadeniz kıyıları çizer. Bu sınırlar içinde Ünye İlçesini yüzölçümü yaklaşık 440 kilometre kare, nüfusu ise 2000 yılında yaklaşık 69250 dir. Ünye’nin il merkezi Ordu’ya uzaklığı 76 kilometredir. Samsun il merkezine uzaklığı 86 kilometredir.

  Karadeniz bölgesinin dağlık yapısı gereği Ünye’deki dağlar kıyıya paralel olarak uzanır. Bu dağlar Akkuş ilçesine kadar uzanır ve 1250-1300 m yüksekliğe kadar ulaşır.

  Ünye’de ova olmamakla birlikte Akkuş ilçesinden doğan ırmakların denize döküldüğü yerlerde küçük düzlükler vardır. Ünye ve çevresindeki arazinin engebeli oluşu bölgede fındık bitkisinin yetiştirilmesine uygundur. Bu nedenle mısır vb. ürünlerin ekimi için ayrılan arazilerin dışında 700-800 m yüksekliğe kadar olan yerlerde fındık yetiştirilmektedir. Bu yükseklikten sonraki arazilerde fındık pek nadir olmakta daha çok orman alanları bulunmaktadır. Ünye’nin, dört mevsim yağışlı, yazları fazla sıcak olmayan, kışın ise ılık geçen iklimi, fındık bitkisi için de uygun şartları sağlamaktadır. Yörede fındık ziraatı, 1877-78 Osmanlı-Rus savaşından sonra Güney Kafkasya’dan Ünye’ye göç eden Gürcüler aracılığı ile hızlı bir yaygınlaşma imkanı bulmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi