Diyarbakırın coğrafi özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Diyarbakırın coğrafi özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Diyarbakırın coğrafi özellikleri

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: diyarbakır coğrafi özellikleri
  diyarbakır coğrafi özellikleri hakkında bilgi  Mezopotamya'nın kuzeyinde yer almaktadır. Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Mardin, Urfa, Batman ve Adıyaman illeriyle çevrelenmiş olan Diyarbakır ili, bölgenin tüm özelliklerini taşır.
  Bağlı 13 ilçe merkezi bulunmaktadır.Diyarbakır kent merkezi 7 bin 500 yıllık bir geçmişe sahiptir.

  Tarihin her döneminde büyük uygarlıkların, kültürel ve ekonomik hareketlerin merkezi olarak kabul edilen kent, birbirini izleyen 26 değişik uygarlığa beşiklik etmiştir.M.Ö.3000 yıllarında Hurriler'den başlayarak Osmanlılar'a kadar uzanan yoğun bir tarihi geçmişi olan Diyarbakır'da yaşayanlar, dönemlerine ait izlerle kenti ölümsüzleştirmişlerdir.Bu eserlerin başında, kuşbakışı bir kalkan balığını andıran biçimiyle kenti baştanbaşa kuşatan surlar gelir. Diyarbakır surları uzunluk bakımından Çin Seddinden sonra dünyada ikinci, ama eskilik bakımından birinci sırada kabul edilmektedir.

  Yüzölçümü: 15.355 km2

  Nüfusu: 1 milyon 362 bin 708 (2000 sayımına göre)

  Rakım: 660

  Komşu olduğu iller: Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Batman, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman

  İlçeleri: Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan.

  Köy sayısı : 751

  YÜZEY ŞEKİLLERİ

  Diyarbakır ilinde yüzey şekilleri oldukça sadedir. Çevresi yüksekliklerle kuşatılmıştır. Ortası çukur bir havza durumundadır. Diyarbakır havzası denen bu çukur alanın eksenini batı-doğu doğrultulu geniş Dicle Vadisi oluşturur. Kuzeyden Güneydoğu Toroslar yayı ile kuşatılmıştır. Bu dağlar Doğu Anadolu Bölgesi'yle Güneydoğu Anadolu'ya birbirinden ayırır. Diyarbakır havzasının güneybatısında ise Karacadağ kütlesi yükselir. Urfa-Diyarbakır il sınırı üstündeki bu kütle, koyu renkli lavların yığılmasıyla oluşmuş eski bir volkan kütlesidir. Koni biçiminde olmadığından fazla heybetli görülmez. Yüksekliği, en yüksek noktası olan Kolubaba doruğunda 1.957 metreyi bulur. Karacadağ'ın lavları, doğu yönünde Dicle Vadisi'ne kadar uzanır. Bu lavların yapısı çok geçirimli olduğundan, Karacadağ kütlesi üstünde akarsu aşınımı hemen hiç rol oynamamakta, dağın içine süzülen sular ancak eteklerde ve uzaklarda kaynaklar halinde yeryüzüne çıkmaktadır.

  İKLİM

  Diyarbakır'da sert bir kara iklimi egemendir. Yazları çok sıcak geçer. Ama, kış soğukları Doğu Anadolu'nda olduğu kadar şiddetli değildir. Bunun başlıca nedeni, Güneydoğu Toroslar yayının kuzeyden gelen soğuk rüzgarları kesmesidir. İl merkezindeki meteoroloji istasyonunun gözlemlerine göre, en sıcak ay ortalaması 31 derece, en soğuk ay ortalaması ise 1,8 derecedir. Bugüne değin ölçülen en yüksek sıcaklık 46,2 derece ile 21 Temmuz 1937 gününde, en düşük sıcaklık ise -24,2 derece ile 11 Ocak 1933 günü olmuştur.

  496 milimetre olan yıllık ortalama yağış tutarının ancak yaklaşık yüzde 2'si yaz aylarında düşer. Kuzeydeki dağların eteklerine doğru gidildikçe yağışlar da artar. Örneğin yıllık yağış tutarı Silvan'da 729, Ergani'de 767, Kulp'ta 1.156, Lice'de ise 1.293 milimetredir.

  Son yıllarda yapılan barajların oluşturduğu yapay göller (Karakaya, Atatürk, Batman, Silvan Barajları) geniş buharlaşma yüzeyleri oluşturmaktadır.Bu nedenle de Diyarbakır Havzası'nın kuru havasının nisbi neminde bir artış olmuştur. Ortalama nispi nem, en çok Aralık ve Ocak aylarında ölçülmüştür. Bu aylarda % 77'ye çıkar.Temmuz-Ağustos aylarında ise nispi nem değerleri % 20'ye düşmektedir.

  BİTKİ ÖRTÜSÜ

  Doğal bitki örtüsünü, genellikle otsu bitkilerin ağır bastığı bozkır bitkileri oluşturur. Bunlar ilkbaharda kısa bir süre içinde yeşerip çiçeklenir, ama yağışların kesilmesiyle yaz başında kururlar. Çevredeki dağlar, yer yer meşe ormanlarıyla kaplıdır. Orman bakımından çok yoksul olan Karacadağ'ın Diyarbakır ili içindeki kesimlerinde yer yer meşe topluluklarına rastlanır. Ama ormanlar, ilin toplam yüzeyinin onda birini bile bulmaz.

  AKARSULAR

  İlin en önemli akarsuyu Dicle'dir. Elazığ ili sınırları içinden çıkan bu akarsu, hemen sonra Diyarbakır ilinin topraklarına girer. Eğil'in doğusunda Dipni Çayı'nı alır. Sonra güneye yönelir.

  Diyarbakır'a ulaşımından az önce Devegeçidi Suyu kendisine kavuşur. Diyarbakır kenti önünde geniş bir yatak içinde akar. En büyük kollarını Diyarbakır il sınırlarını terkettikten sonra alır.

  GAP kapsamındaki alt projelerden bazıları Dicle Havzası'ndadır. Dicle Diyarbakır ilindeki akarsuların tümüne yakınını toplar. Yalnızca ilin kuzeybatı köşesindeki küçük bir alanın suları Fırat ırmağına gider (Çermik ilçesinin suları). Diyarbakır ili sınırları içinde önemli göl yoktur.

  BARAJLAR

  GAP çerçevesi içinde inşa edilen ve edilmekte olan Karakaya, Devegeçidi, Kral Kızı, Dicle gibi barajların önemli bir bölümü Diyarbakır çevresindedir. Hidroelektrik enerji yanında baraj ve göletlerden elde edilen su, tarımsal alanlarda yeni olanaklar sağlamaktadır.

  1 |
  --------------------------------------------------------------------------------

  YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece zaman gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.


  Share on facebookShare on twitterShare on emailShare on printMore Sharing Services0

  18:12 Kars'ta KCK'nın yer altına gömülü mazotuna ele konuldu18:11 Muhalifler: Esed ordusuna ait çok sayıda roket ele geçirdik18:07 Güvenli İnternet Hizmeti 1 yaşında 18:05 Apple'ın inceltilmiş iMac masa üstü bilgisayarları satışa çıkıyor 18:00 Borsa, günü 132,86 puanlık artışla 71999,71 puandan tamamladı17:59 Dolar günü 1,793 TL, euro 2,3185 TL’den kapattı17:56 BM İnsani Yardım Şefi Amos Lübnan'a gidecek17:55 İETT, yerli motor üretimi için kolları sıvadı17:52 Kayseri'de uyuşturucu operasyonu'nda 7 kişi tutuklandı17:48 Güvenli internet kullanıcı sayısı 5 milyona ulaştı17:43 Erdoğan-Rajoy ortak basın toplantısı düzenledi17:41 TBMM Başkanı Çiçek Azerbaycan'da 17:37 Edirne'de 43 kaçak yakalandı17:34 Ziraat Bankası Genel Müdürü: Yarın halka arz olacak gibi hazırlık yapıyoruz17:24 Medvedev: Her şartta Esed’i destekleme planımız yok 17:22 Erdoğan: NATO, kendisi için bağlayıcı olan adımı atıyor 17:20 Emniyet, öğrencileri terör konusunda bilgilendiriyor17:18 Viyana'da "Hoşgörü Sempozyumu" sona erdi17:18 Fransa, BM'de Filistin'in yeni statüsü için 'evet' oyu kullanacak17:16 Ergenekon sanığının telefonuna sehven yüklemeyle ilgili polisler ifade verdi
  ISTANBUL ISTANBUL ADANA ADIYAMAN AFYON AGRI AKSARAY AMASYA ANKARA ANTALYA ARDAHAN ARTVIN AYDIN BALIKESIR BARTIN BATMAN BAYBURT BILECIK BINGOL BITLIS BOLU BURDUR BURSA CANAKKALE CANKIRI CORUM DENIZLI DIYARBAKIR DUZCE EDIRNE ELAZIG ERZINCAN ERZURUM ESKISEHIR GAZIANTEP GIRESUN GUMUSHANE HAKKARI HATAY IGDIR ISPARTA ISTANBUL IZMIR KAHRAMANMARAS KARABUK KARAMAN KARS KASTAMONU KAYSERI KILIS KIRIKKALE KIRKLARELI KIRSEHIR KOCAELI KONYA KUTAHYA MALATYA MANISA MARDIN MERSIN MUGLA MUS NEVSEHIR NIGDE ORDU OSMANIYE RIZE SAKARYA SAMSUN SANLIURFA SIIRT SINOP SIRNAK SIVAS TEKIRDAG TOKAT TRABZON TUNCELI USAK VAN YALOVA YOZGAT ZONGULDAK Bugün
  812Çarşamba
  1017Perşembe
  1219Cuma
  1418İMSAK 05:26GÜNEŞ 06:58ÖĞLE 11:59İKİNDİ 14:23AKŞAM 16:47YATSI 18:12DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ+ Yorum Gönder
diyarbakırın coğrafi özellikleri,  diyarbakırın corafi özelikleri,  diyarbakır coğrafi özellikleri,  Diyarbakırın coğrafi özellikleri nelerdir,  diyarbak
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi