Çayır bitki örtüsü

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çayır bitki örtüsü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: çayır bitki örtüsü


  çayır bitki örtüsü hakkında bilgi

  Çoğunlukla düzlük bölgelerde yan kurak bir ortamda küçük bitkilerden kalın bir örtü oluşur. Bu bitki örtüsüne bağlı olarak var olan canlıları da kapsayan alana çayır denir. Çayırlarda, yer yer ağaçlar ve çiçekli bitkilerden oluşan karma bir bitki örtüsü vardır. İnsanlar henüz doğal çevrelerini bozmadan önce, yeryüzünün yaklaşık yarısının çayırlarla kaplı olduğu sanılmaktadır. Daha sonraları çayırların azalmasıyla birlikte birçok bitki ve hayvan türü de yok olmuştur.
  İklim, Bitki Örtüsü ve Hayvan Varlığı
  Çayırlarda bitki örtüsü iklim özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yazlar genellikle sıcak geçer (40°C). Yağmur yazın yağar. Yıllık ortalama yağış 250500 mm arasındadır. Yılda birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişen kuraklık dönemleri görülür. Kuraklık ve zaman zaman görülen yüksek sıcaklık, çayırlarda bulunan bitki ve hayvanları olumsuz etkiler. Kışlar soğuktur ve sıcaklık —34°C'ye kadar düşer.
  Ihman bölgelerdeki çayırlarda yıllık yağış miktarı 250750 mm arasındadır. Tropik bölgelerde bu miktar 6001.500 milimetreye yükselir. Çayırlarda bitkilerin büyüme dönemi yağmur mevsimince belirlenir. Ilıman bölgelerdeki çayırlarda sıcaklık 5°20°C arasında değişir.
  Çayırlarda başlıca bitki örtüsü tohumlu otsu bitkilerdir. Ayrıca odunsu bitkiler, cüce çalılar, bodur ağaçlar ve yaprakyosunları en çok rastlanan çayır bitkileridir.
  Çayırlardaki hayvan varlığı çok çeşitlidir. En çok tanınan çayır hayvanları Afrika çayırlarında rastlanan ceylan, zebra, zürafa, antilop ve suaygırı; Asya'daki çayırlarda yaşayan yabansığırı, sayga, geyik ve yabandomuzu; Kuzey Amerika'daki çayırlarda yaşayan ve soyu tükenmekte olan bizon, kır kurdu, vaşak; Güney Amerika pampalarında yaşayan lama ve devekuşu ile Avustralya'da yaşayan kangurudur (bak. BOZKIR; Pampa).+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi