Mekke ve medine hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mekke ve medine hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mekke ve medine hakkında bilgi

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: mekke ve medine hakkında bilgi


  mekke ve medine hakkında bilgi

  medine hakkında bilgi  Suudi Arabistan’ın batısında, Kızıl Deniz’e 193 kilometre mesafede konumlanan Medine ülkenin dördüncü büyük kenti konumunda. Eski adı Yesrib olan kent; Medirra, Medirke, Meddiyne, Mezzine isimleriyle de anılmıştır.
  Hz. Muhammed 622 yılında Mekke’nin 338 kilometre kuzeyindeki Yesrib’e hicret ettiğinde kentin adını “Medinet ül Münevvere (Aydınlanmış Şehir)” olarak değiştirmişti. Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Medine, Madīnat an-Nabī (Peygamberler Şehri) olarak da anılır. Şehir, Hac dönemi dışında da Umre ziyareti için gelenlerle dolu. 1517 yılından sonra yüzyıllar boyu Osmanlı toprağı kalan Medine’ye, II. Abdülhamit döneminde tren yolu inşa edilmiş, İstanbul-Medine arasındaki yol üç güne inmiştir. I. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı’nın elinden çıkan Medine, 1924 yılında Ibn Suud ailesi tarafından Suudi Arabistan topraklarına katıldı.
  Günümüzde Mekke ile birlikte Hac duraklarının en önemlisi konumundaki Medine, her yıl milyonlarca Müslüman’ı ağırlıyor.


  Gezilebilecek Yerler
  Mescidi Nebevi: Hicret’in ardından Hz. Muhammed ve ashabı tarafından inşa edilmiş, Mekke’deki Mescid-i Haram’ın ardından İslam dünyasının en kutsal ikinci camii konumundadır. Mescidi Nebevi başlangıçta basit bir yapıydı; hurma kütüklerinden sütunları, hurma dallarından çatısı, bir adam boyunda avlu duvarlı bir mescitken, 654 yılındaki depremden sonar tekrar yapıldı, Emevi ve Abbasi dönemlerinde de yapımı devam etti. Hz. Muhammed’in yanı sıra halifeler Hz. Ebu Bekir ve Hz. Osman’ın kabirleri de bu camidedir.

  Uhud Dağı ve Kabristanı: Mescid-i Nebevi’ye 5 kilometre mesafedeki 110 metrelik Uhud Dağı’nın eteklerinde İslam tarihinin en önemli savaşlarından biri yapılmıştır. Hac zamanı buraya gelenler şehitliği, okçular tepesini, savaşın vuku bulduğu diğer alanları ve Hz. Hamza ile 70 sahabenin kabirlerini ziyaret ederler.

  Yedi Mescidler: Hendek Savaşı’nın yapıldığı bölgede, ordu komutanlarının çadırlarının bulunduğu yerlere, birbirine yakın yedi küçük mescid yapılmıştır. Bunlara “Yedi Mescidler” denir, hac için Medine’ye gelenler burayı mutlaka ziyaret eder.

  Mescidi Kıbleteyn: Mescid-I Nebevi’ye 5 kilometre mesafedeki camide Hz. Muhammed bir gün namaz kılmaya her zamanki gibi Mescid-i Aksa yönünde başlamış; ancak namazın son iki rekatında Kabe istikametine dönmüştür. Bu yüzden bu camiye iki kıbleli mescid anlamındaki Mescid-i Kıblateyn denir.

  Kuba Mescidi: İslam aleminde cemaatle namaz kılmak için inşa edilen ilk camidir. Hz. Muhammed, Mekke’den Medine’ye hicret ederken, Medine’ye 5 km. mesafedeki Kuba’da 14 gün kalmış, bu süre içinde bir mescit inşa etmiş ve burada namaz kılmıştır.

  Cuma Mescidi: Kuba Mescidi’ne 350 metre mesafedeki yapı, Hicret sırasında Kuba’da kalmış, caminin bulunduğu alandaki namazgâhta ilk Cuma hutbesini okumuştur. Cami bu olaya istinaden yapılmıştır.

  Cennetül Baki: Yeri Hz. Muhammed tarafından seçilen kabristana ilk gömülen Osman bin Muz'un oldu. Hz. Muhammed, cenazenin defninden sonra, mezarın baş ve uçlarına yanından getirdiği ilk taşı koyarak, “Bu ahirete ilk gidenimizdir” dedi. Bu mezarlığa daha sonra vefat eden oğlu İbrahim ve peygamber ailesine mensup birçok kişi defnedildi.

  Hz. Ali Mescidi: Mescid-i Nebevi’ye 290 metre uzaklıktadır. Hz. Muhammed bayram namazlarını burada kıldırmıştır.

  Hz. Ebu Bekir Mescidi: Amiddiye sokağının köşesindeki camide Hz. Ebubekir bayram namazları kıldırdığı için bu isimle anılır.

  Hz. Ömer Mescidi: Mescid-i Nebevi’ye 455 metre uzaklıktadır. Hz. Ömer bayram namazlarını burada kıldırmıştır; cami günümüzde ibadete kapalı.

  Mescid-i Gamame: Musalla Mescidi olarak da bilinir. Hz. Muhammed’in Medine’deki ilk bayram namazı ve son dört bayram namazını burada kıldırdığı rivayet edilir. Osmanlı Padişahı I. Abdülmecit tarafından yaptırılan irili ufaklı 10 kubbeli mescit bir bulutu andırır.

  Şehir Surları: Şehrin dışında, 12. yüzyılda oval şekilde inşa edilmiş, boyu 9 ile 12 metre arasında değişen bir kale vardır. Kulelerle korunan kalenin dört girişinden Bab-al Salam yani Mısır Kapısı en görkemli olanıdır.

  Kültür ve Eğlence
  Medine ilk İslam devletinin kurulduğu şehir olarak, İslam kültürünün merkezindeki iki yerden biridir. Şehirdeki tüm tarihi eserler İslam kültür ve tarihinin önemli yapıları konumundadır. 2006 yılında Suudi Arabistan yönetimi tarafından Knowledge Economic City of Medina ismiyle toplam 7 milyar dolar bütçeli bir proje başlatıldı. Bilgi tabanlı bir ekonomi kenti yaratarak dünya çapında hizmet vermeyi düşünen bu proje ile Medine modern kültüre ait bir yapıya kavuşacak.

  Yeme İçme
  Medine’de tüm Müslüman ülkelerin mutfaklarına ait restoranlar bulabilirsiniz. Özellikle Hindistan, Pakistan ve Bangladeş restoranları yoğunlukta. Birkaç Türk lokantası da bulmak mümkün. Çin, Endonezya ve Mısır restoranları da görebilirsiniz. Bunlar dışında pek çok yabancı ve yerli fast food restoranı bulabilirsiniz. Eğer lüks bir otelde kalıyorsanız, güvenle yemek yiyebilirsiniz. Sokakta bulabileceğiniz en ucuz yemekler shwarma taamiya denilen vejetaryen sandviç, foul denilen fasulye ve tameez denilen lavaş ekmeği içindeki yiyecekler. Medine’de uygun fiyata meyve bulabilirsiniz.

  Alışveriş
  Medine’de özellikle Hac alışverişine uygun eşyalar bulabilirsiniz. Tespihler, kutsal mekânları gösteren magnetler, resimler, Kuran-ı Kerim, ezan okuyan saatler bunlardan bazıları. Kutsal mekânlara yakın yerlerdeki bu tür eşyalar satan dükkânlar dışında oldukça lüks alışveriş merkezlerinde istediğiniz her tür eşyayı satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlı elektronik eşyalar bulabilirsiniz; ama her zaman pazarlık yapın. Pek çok Türk Medine’de ticaret yapıyor, alışverişte mutlaka rastlarsınız.

  Mekke (Arapça: مكة), Arap Yarımadası'nda Hicaz eyaletinin başkenti ve Suudi Arabistan'ın en büyük şehri. İslam dini bu şehri kutsal kabul etmektedir ve 'Şehirlerin Anası' diye nitelemektedir.
  Müslümanlar İbrahim Peygamber'in M.Ö. 2000'lerde yerleştirdiği hanımı Hacer ve oğlu İsmail'in etrafında inşa edildiğine inanmaktadırlar.
  20 Nisan571 tarihinde İslam dininin son peygamberi Muhammed burada dünyaya gelmiştir. 610'da Kur'an'ın Alak Suresi ile bu kentte vahyolunmaya başlamıştır. 630'da kent müslümanların denetimine geçmiştir. 630'da ünlü Veda Hutbesi bu kentte irad edilmiştir. 1517-1917 arasında Mekke Osmanlı yönetiminde kalmıştır.
  Mekke her yıl hicri-kameri Zilhicce ayında milyonlarca hacıya ev sahipliği yapmaktadır.

  Konu başlıkları


  Cennet-ül Mualla

  Mekke'nin en eski mezarlığıdır. Hac esnasında ölenler de buraya gömülmektedir.

  Hira Dağı

  "Oku!" diye başlayan ayetlerle ilk vahyin geldiği, Peygamber'in Cebraille ilk karşılaştığı Hira mağarası'nın bulunduğu dağ

  Muhammed'in doğduğu ev

  Kabe'nin yanındaki Mevlid sokağında bulunan ev. Orjinali yıkılmış yerine 1957 yılında, Mekke ve Hac ile ilgili kaynakların bulunduğu bir kütüphane yapılmıştır.

  Mescid-i Haram

  Ana madde: Mescid-i HaramHürmetli mescit anlamına gelmektedir. Kâbe’nin de içinde bulunduğu alanı çevreleyen büyük mesciddir.

  Kâbe
  Ana madde: KâbeMescid-i Haram'ın tam ortasında bulunmaktadır.

  Mina

  Şeytan taşlama bölgesi ve Peygamber Efendimizin Müzdelife vakfesinden sonra konakladığı bölge.

  Müzdelife

  Şeytan taşlamak için taşların toplandığı yer. Arafat vakvesinden sonra yani akşam ve yatsı namazının birlikte kılındığı (cemi Tehir) ve müzdelife vakvesinin yapıldığı bölge.

  Arafat

  Ana madde: Arafat, MekkeMekke'den 21 km uzaklıkta olan bir coğrafi bölgedir. Peygamber ölümünden önce son vaazını Arafat Dağında vermiştir.

  Sevr Dağı

  Muhammed bin Abdullah ve Ebu Bekir'in Medine'ye hicretleri sırasında gizlenip sığındıkları mağaranın bulunduğu dağ.

  Suudi Sarayı

  Kabe'ye tepeden bakan saraydır. 1200 yıllık Ebu Kubeys Camisi yıkılarak yapılmıştır.

  İntercontinental Oteli

  Bütün odaları Kabe manzaralı 615 odalı oteldir. 2004 yılında Ortadoğunun en iyi oteli seçilmiştir.

  Zem Zem Towers

  1781 tarihinde yapılan Ecyad Kalesi yıkılarak , 2001 yılında yapılan oteldir.

  Hilton

  1994 yılında HalifeEbu Bekir'in evi yıkılarak yapılan 31 katlı 1398 odalı otel. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok hoş bilgiler 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok tesekkur ederim babaannem haça gitcekti yardimci oldunuz

 5. 5
  Ziyaretçi
  Mekke ve Medine Kutsal Ülkeler Peygamber Diyarları

+ Yorum Gönder
mekke ve medine hakkında bilgi,  mekke hakkında bilgi,  medine hakkında bilgi,  medine ile ilgili bilgiler,  medine hakkında kısa bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi