Katı Sıvı Gaz Maddeleri Nedir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Katı Sıvı Gaz Maddeleri Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye





  Cevap: katı sıvı gaz maddeleri ne demektir

  Katı: Maddenin katı hali belirli bir şekle ve hacme sahiptir. Katı maddeyi oluşturan atom ve moleküller arası boşluk yok denecek kadar azdır. Atom ve moleküller arasında bir düzenlilik vardır.Atomlar titreşim hareketi yaparlar.Maddenin en düzenli halidir.Taş, tuğla, tahta, silgi, kaşık, çatal, kitap, masa, televizyon gibi madde ve cisimler katı maddelerdendir.


  Sıvı: Maddenin sıvıhali, belirli bir şekle sahip değildir. Sıvılar akışkan olduklarından bulundukları kabın şeklini alır. Sıvı halde atom veya moleküller katılardan daha düzensiz olup tanecikler arası boşluklar katılardan daha fazladır ama sıkıştırılamazlar. Birazcık düzensiz hareket vardır. Ayrıca bulundukları kabın şeklini alırlar ve bir halden başka bir hale girebilirler.su, akarsular, göller, denizler, sıvı yağlar, meyve suları, süt, benzin, sirke gibi maddeler sıvı maddelerdir.

  Gaz: Atom veya moleküllerin arasında boşlukların en çok olduğu haldir. Gaz tanecikleri arasında boşluk fazla olduğunda gazlar sıkıştırılabilirler. Gaz tanecikleri düzensiz olarak hareket ederler. Bu hareketleri sırasında gaz molekülleri birbiri ile homojen olarak karışabilirler. Bunların yayılmaları hissedilebilir veya gözle takip edilebilir. Bir odaya damlatılan bir kolonyanın kokusu kısa sürede hissedilirken, bir sigara dumanının yayılması da gözle takip edilebilir·Konuldukları kabı dolduracak şekilde genleşerek kabın şeklini ve hacmini alırlar. Gazlar maddenin en düzensiz halidir ve sadece gazlar (tanecikler arasındaki boşluk fazla olduğu için) sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir.Soluduğumuz hava, yakıt olarak kullandığımız doğal gaz ve likit petrol gazı ( LPG), kolonyanın, parfümün, soğanın kokusu, su buharı gaz halindeki maddelerdendir.







 3. 3
  Ziyaretçi
  katı olanlar bir silgi olabilir sıvıda su ve içecekler olabilir







 4. 4
  Ziyaretçi
  katı sıvı ve gazların neler olduklarını öğrendim teşekkürler

 5. 5
  Ziyaretçi
  gaz hava duman gibi maddelerdir

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel ayrıca çok iyi algılaya biliyorum çok sağolun

 7. 7
  Ziyaretçi
  Teşekkürler işime yaradı

 8. 8
  Ziyaretçi
  sitenizi çok beğendik teşekkür ederiz

 9. 9
  Ziyaretçi
  cok güzel olmuş teşekür ederim

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok güzel 6. sınıf ögrencisiyim saolun tş ederim

 11. 11
  Ziyaretçi





  çok güzel ödevimi bitirdim sağolun

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı teşekkürler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
gaz maddeler nelerdir,  katı sıvı gaz nedir,  katı nedir kısaca,  katı madde nedir,  katı maddeler nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 19 kişi