Sözlü tarih çalışmasının aşamaları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sözlü tarih çalışmasının aşamaları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sözlü tarih çalışmasının aşamaları nelerdir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: sözlü tarih çalışmasının aşamaları nelerdir
  sözlü tarih çalışmasının aşamaları nelerdir hakkında bilgi  Sözlü tarih, tarihi yazılı belgelere ek olarak yaşayan bireylerin belleğe dayalı anlatıları aracılığıyla yazma ve sıradan insanları, gündelik yaşamı ve öznelliği tarihin araştırma alanına dahil etme dürtüsüyle şekillenen ve ses kaydetme teknolojilerinin gelişmesiyle de desteklenen disiplinlerarası bir çalışma alanı ve araştırma yöntemidir. Araştırılmakta olan bir sosyal gerçekliğin oluşumunda yer almış insanlarla görüşmeye dayanır.

  Sözlü Tarihin Amacı: Amaç var olan yazılı kaynakların yanında süreç içinde varlığıyla olaylara yön vermiş yada katkıda bulunmuş olanların ağzından sosyal bir olayın anlatımı yada anımsama yoluyla yaşanmışlığın tekrar yorumlanmasıdır.

  Sözlü Tarihin Yöntemi : Sözlü tarih, ulusal ses/görüntü arşivi oluşturma ve kullanılabilirliğini artırmaya odaklı araştırma projeleri, eğitim atölyeleri, konferans, seminer, yayın vb faaliyetlere ağırlık verilerek yapılır.


  Sözlü Tarih Aşamaları

  Sözlü tarih üç aşamadan oluşur.
  1 - Hazırlık Aşaması: Araştırılan gerçekliğin yada sorunsalın tanımlanması, kaynakların görüşmede sistematik olarak kişiler ulaşmada, sorulacak soruların tespitinde ve konuşmanın yönlendirilmesinde yarayışlı hale getirilmesi.
  2 - Görüşmenin Yapılması ve Kaydedilmesi: Görüşülecek kişilerin kendilerini rahat ve güvende hissedebilecekleri bir yer seçilmelidir. Daha sonra bilgilerin tekrar kullanılabilir olması için ses veya video kamera ile kaydedilmesi gerekmektedir.
  3 - Görüşmenin Metin Haline Dönüştürülmesi: Bir yaşamın ya da bir deneyimin kendi varlığı ile ilişkisinin yazılı hale dönüşmesidir. 3. 3
  Ziyaretçi
  sağolun çok yardımcı oldunuz 4. 4
  Ziyaretçi
  sagolun çok guzel arkadaşlar

 5. 5
  Ziyaretçi
  saglun sınavdan yuz aldım tskkk

 6. 6
  Ziyaretçi
  tabiki 1sorular hazırlanacak 2görüşülecek kişi ile randevu almak 3kişi ile konuşurken kayıt altına alınma gerekir
  SİZ DAHA İYİ DÜZENLİ SIRAYA SOKARAK YAZABİLİRSİNİZ :)

+ Yorum Gönder
sözlü tarih çalışması aşamaları,  sözlü tarih çalışmasının aşamaları nelerdir,  sözlü tarih çalışmasının aşamaları,  sozlu tarih calismasinin asamalari,  sözlü tarih aşamaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi