Su arıtımı hangi aşamalardan geçer

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Su arıtımı hangi aşamalardan geçer ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Su arıtımı hangi aşamalardan geçer

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: su arıtımı hangi aşamalardan geçer


  su arıtımı hangi aşamalardan geçer hakkında bilgi


  Su yumuşatma işlemi iyon değiştirme yöntemiyle gerçekleşmektedir. İyon değişimi sertliğe sebep olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını içeren suyun, sodyum formunda katyonik bir reçineden geçirilmesi suretiyle gerçekleşmektedir. Sert su sodyum bazlı katyonik reçineden geçerken içerisindeki sertlik iyonları (Ca+2 ve Mg+2) ; reçineye bağlı bulunan Na+ iyonları ile yer değiştirir.
  Belli miktarda sert su reçine yatağından geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik mineralleriyle kaplanır. Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur. Sertlik iyonlarının tekrar sudan tutulabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir. Bu işleme ‘rejenerasyon’ adı verilir. Rejenerasyon işlemi, geri yıkama, tuzlu su emiş, yavaş durulama, hızlı durulama ve tuzlu su dolum olmak üzere 5 ana aşamadan oluşmaktadır. 5 aşamanın tamamlanması sonucu reçine, kalsiyum (Ca2+) ve Magnezyum (Mg2+) iyonlarını bırakırken, sodyum (Na+) iyonlarını tekrar kendine bağlar ve servis pozisyonuna hazır hale gelir.
  Su Yumuşatma Ünitelerinin dizaynı yapılırken reçine tankı içine yerleştirilecek olan reçine miktarı ham su karakterine, günlük ortalama debi ve pik su tüketimlerine bağlı olarak hesaplanır. Ayrıca rejenerasyon işlemi, zaman kontrollü, debi kontrollü veya sertlik analizörü ile çıkış suyu sertlik derecesi ölçümüne bağlı olarak otomasyonlu olarak sağlanabilmektedir.

  ANA UYGULAMALAR
  Yumuşak suya ihtiyaç duyan her alanda ve özellikle,
  * Evsel Sistemler
  * Isıtma-Soğutma Sistemleri
  * Tekstil Endüstrisi
  * Gıda Endüstrisi
  * Seramik Endüstrisi
  * Kimya Endüstrisi
  * Kümesler, Çiftlikler
  Yumuşatma Prosesi+ Yorum Gönder
su arıtımı sırasında hangi aşamalardan geçer,  su arıtımı hangi aşamalardan geçer,  su arıtımının aşamaları,  su arıtımı sırasında hangi aşamalar geçer,  su arıtma sırasında hangi aşamalardan geçer
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi