Hormon ve iç salgı bezleri hastalıkları nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hormon ve iç salgı bezleri hastalıkları nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: hormon ve iç salgı bezleri hastalıkları hakkında bilgi

  — Hipertiroidi: Tiroid salgısının kandaki düzeyinin artmasıdır. Bu artma tiroid bezinin bir bölümünün büyümesi ve salgı işlevinin hızlanması nedeniyle olduğu gibi, hipofiz ön lobundan salgılanan tirot-ropun kandaki düzeyinin yükselmesi sonucu da görülebilir, çoğunlukla 20-40 yaşları arasında ve kadınlarda daha sık görülür.
  Hipertiroidi durumunda kalp vurum sayısında artma, kalp ritminin bozulması, ellerde titreme, terleme, iştah artması, ishal, zayıflama gibi belirtiler ve kaygı, öfke, sıkıntı, tedirginlik, halsizlik gibi yakınmalar vardır.
  — Şeker hastalığı: insülin eksikliğine ya da etkinliğinin azalmasına bağlı olarak karbonhidrat metabolizmasının bozulması sonucu ortaya çıkan belirti ve yakınmaların tümüne şeker hastalığı adı verilir. Belirtileri arasında çok yemek yeme, çok su içme, çok ve sık idrar çıkarma başta gelir. Hastalar bitkinlik, ağız kuruluğu gibi belirtilerden yakınırlar. Bunlara baş ağrısı, baş dönmesi de eklenebilir.
  şeker hastalığı soyaçekimle çekinlik (resesif) olarak geçer. Hastalığın genç ve erişkin olmak üzere iki tipi vardır. Erişkinler arasında genç tipi, gençler arasında erişkin tipi şeker hastalığına rastlanır. Genç ve erişkin tipi şeker hastalığının ortaya çıkmasında, uzun süren zorlanmaların etkili olduğu gözlenmiştir.
  Hareket sistemi: Kas-kemik sistemi bozuklukları ve hastalıklarında, benlik gelişmesi sürecinde özsever (narcissistic) dönemdeki anne bağımlılığının ve bastırılmış öfkenin rol oynadığı öne sürülmüştür. Bu hastalıklarda görülen ağrılar ve hareket güçlüğü, bastırılmış duyguların yarattığı kaygı karşısında ortaya çıkan bir savunma düzeni olarak yorumlanmıştır.
  Migren: Zaman zaman ortaya çıkan, şiddetli yarım baş ağrısıyla birlikte çeşitli belirti ve yakınmaların da yer aldığı bir baş ağrısı tipi-dir.cenel olarak yarım baş ağrısından önce kaygı, sıkıntı, tedirginlik gibi yakınmalar ortaya çıkar. Bunları görme bozuklukları, görme alanında lekeler izler. Başlangıçtan yaklaşık bir saat sonra baş ağrısı doruğa erişir. Bulantı artar, kusma olur. Baş ağrısı yerleştikten sonra bitkinlik, ruhsal çöküntü, titreme görülür.
  Genel olarak genç kızlarda ergenlik döneminde başlayan yarım baş ağrısı nöbetleri ruhsal ve toplumsal zorlanmalarda, iç ve dış ortamda birdenbire ortaya çıkan değişmelerde artar ve sıklaşır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi