Sindirim sistemi hastalıklarında tedavi ve korunma yolları neler olabilir ?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sindirim sistemi hastalıklarında tedavi ve korunma yolları neler olabilir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap: Açıklamalı Sindirim sistemi hastalıklarında tedavi ve korunma yolları neler olabilir ?

  Gastrit Tedavisi için öncelikle hastalığı doğuran nedenler ortadan kaldırılır. Düzenli yeme alışkanlığı kazanmaya dikkat edilir. Yiyecekler azar azar ve iyice çiğnenerek yenir. Hafif yiyecekler tercih edilir. Aspirin gibi ilaçlar kullanılmaz.

  Hemoroid tedavisi: Basur'un neden olduğu kanama aşırı olmasa bile uzun süre devam etmesi halinde kansızlığa sebep olabilir. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Bununla birlikte, günümüzde Basur Tedavisi oldukça kolaylaşmıştır. Her türlü sorunuz ve şikayetiniz için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

  İshal Tedavisi: İshal tedavisinde dikkat edilecek en önemli konu vücudun kaybettiği sıvının tekrar vücuda geri kazandırılmasıdır. Bu nedenle, ishal olan kişiye/çocuğa normalden daha fazla su verilmelidir.

  Kabızlık Tedavisi: Öncelikle kabızlığa neden olan hastalığı tespit etmek gerekir. Esas nedeni tespit etmeden alınacak müsil ilaçları kötü sonuçlar doğurabilir. Kabız olmayı önlemek için, sebze çorbaları ve yemekleri, mercimek, ıspanak, salata, balık ve çavdar ekmeği yemek çok faydalıdır. Ayrıca erik reçeli, bal, üzüm, kayısı veya elma yemek; bol su veya şerbet içmek de yararlıdır.

  Kolit Tedavisi: Tedavisi için öncelikle doktora başvurmak gerekir. Doktorunuzun tavsiye edeceği tedavinin yanı sıra, istirahat etmek, dengeli ve sağlıklı beslenmek yararlıdır.Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Bütün hastalarda olmamakla birlikte, bazı hastalar süt, peynir, baharatlı yiyecekler gibi besinlerin şikayetlerini arttırdığını belirtmektedir. Bu gibi durumlarda, şikayetleri arttıran besinlerden uzak durmak faydalıdır.

  Korunma Yolları

  Sindirim sistemimizin sağlığını korumak için:

  • Çok sıcak ve çok soğuk şeyler yiyip içmemeliyiz.
  • Lokmaları iyice çiğnemeli ve yavaş yemeliyiz.
  • Sofradan tam olarak doymadan kalkmalıyız.
  • Yemek sırasında ve yemekten sonra fazla su içmemeliyiz.
  • Yemekten sonra bir saat kadar istirahat etmeliyiz.
  • Yemeğe çiğ salata veya taze meyve ile başlamalıyız.
  • Kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durmalıyız.
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim çok güzel bilgiler ödevimi yaptım 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel çok tşk ederim

 5. 5
  Ziyaretçi
  Bu güzel bilgiler için tşk ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok Sağolun 100 Almamı sağladı

 7. 7
  Ziyaretçi
  sağ olun çok yardımcı oldunu

 8. 8
  Ziyaretçi
  bence çok güzel fen ödevi için

 9. 9
  Ziyaretçi
  Güzel kısa olmasına rağmen çok açıklayıcı

+ Yorum Gönder
sindirim sistemi hastalıkları ve tedavi yolları,  sindirim sistemi hastalıkları ve korunma yolları,  sindirim sistemi hastalıkları ve tedavi yöntemleri,  sindirim sistemi hastalıklarından korunma yolları,  sindirim sistemi hastalıkları nedenleri ve tedavi yolları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi