Nesli tükenmekte olan hayvanlar için neler yapılabilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nesli tükenmekte olan hayvanlar için neler yapılabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Nesli tükenmekte olan hayvanlar için neler yapılabilir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: nesli tükenmekte olan hayvanlar için neler yapılabilir


  nesli tükenmekte olan hayvanlar için neler yapılabilir hakkında bilgi

  Nesli tükenmekte olan hayvanları korumaya almak yabani hayvanlar ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yapmak ve de onların yasam koşullarını insanlara (ziyaretçi) hissettirmek yapabileceklerimizin en asgarisi olmalıdır.

  İster küçük olsun ister büyük olsun her hayvanat bahcesi temel sorumlulukları benimsemeli ve gereklerini yerine getirmenin çabasını sergilemelidir.
  Burada kendisine ekolojik-sistem temelinde stratejiler oluşturmuş olan WAZA - (World Association of Zoos and Aquariums - Conservation) yabani hayvanlarla uğrasan her birimin kendine rehber edineceği bilimsel bir organisation olduğunu özellikle vurgulamak gerekir. Bu birimle olan organik ilişkilerin yabani hayat anlamında teşvik edici motifler yaratacağı faktiv bir olgudur.Yabani yasama hazırlama ve katkı amaçlı yaban hayvani yetiştirme programları WAZA felsefesi merkezli yürütülmesi çok önemlidir.


  Yabani hayvanlar daha çok vahşi ormanlarda yasamaktalar. Yani insanların dokunamadığı giremediği alanlar güvenlikli yasam alanları olarak tercih edilmektedir. Ne yazık ki insanlar tarafından islenmiş kendi ihtiyaçları temelinde sekil verilmiş arazilerin hergün çoğalarak büyümesi beraberinde yabani hayvanların yasam alanlarını küçültmekte ve bunun sonucu olacakta yabani hayvanların gerek tür gerekse sayısal anlamdaki popülasyonları azalmakta ya da yok olmaktadır.. Bundan dolayıdır ki yabani hayvanların yasam alanları ile ilgili ihtiyaçları temelindeki proje ve araştırmalar yoğunluk kazandırılmalıdır. Her şeyden önce onları düşmanlarından koruyacak gıda ihtiyaçlarına yanıt olabilecek üremelerine olanak sağlıyacak yasam alanları yaratılmalıdır.+ Yorum Gönder
nesli tükenen hayvanlar nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi