Yerçekimi Nedir Kim Bulmuştur

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yerçekimi Nedir Kim Bulmuştur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yerçekimi Nedir Kim Bulmuştur

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: yerçekimi nedir? Yerçekimini kim bulmuştur

  Kütle çekim kuvvetinin dünya için isimlendirilmiş haline yer çekimi kuvveti denir. Bu nedenle yer çekimi kuvveti Dünya’nın, üzerinde bulunan cisimlere uyguladığı kütle çekim kuvvetidir.Yerçekimi diğer bir adla kütle çekim kuvveti maddenin kütlesinden dolayı oluşan kuvvettir ve bu etkiye maruz kalan maddele birbirilerine karşı ivmeli bir hareket gerçekleştirir. kütle büyüdükçe yer çekimi kuvvetide büyür.Yer çekimini Newton bulmuştur 3. 3
  Ziyaretçi
  süper bence ama brz daha çok glştrlmliiiiiiiiiiii :) 4. 4
  Ziyaretçi
  Harika bi siteeeeee

 5. 5
  Ziyaretçi
  Ünlü İngiliz bilim adamı Isaac Newton’un bir elma ağaca altında otururken “Yerçekimi Kanunu”nu nasıl bulmuş olduğu gerçekten ilginç bir hikâyedir.
  Bu tür hikâyelerin çoğu uydurmadır ama Sir İsaac Newton’unki gerçektir. Newton’un altında oturduğu elma ağacının dalından düşen bir elma, ünlü bilim adamının kafasında bazı soruların şekillenmesine yol açmıştır belki de. Dalından kopan elma niçin yukarıya doğru değil de, yere düşüyor? Daldan kopan elma, pencereden atılan bir şey yere düşüyor da, ay ve gökyüzündeki yıldızlar niçin düşmüyor? Bu sorular üzerinde uzun süre düşünen, çalışmalar ve deneyler yapan Isaac New-ton, birkaç yıl sonra, bütün evrene egemen olan yerçekimi Kanunu’nun formülünü ortaya koymuştur.
  Basit bir tanımlamayla, yerçekimi, yeryüzündeki cisimleri yere doğru çeken kuvvettir. Başka türlü söylemek gerekirse, dünyayı ve diğer gezegenleri güneşin çevresindeki hareket ettikleri yolda tutan, bunu sağlayan kuvvet “yerçekimi kuvveti” dir.
  Bilindiği gibi, havada serbest bırakılan her cisim yere düşer. Bu düşmeye sebep olan da, yukarda belirttiğimiz gibi “yerçekimi kuvveti”nden başka bir şey değildir. Cisimlerin “ağır” ya da “hafif olduklarını söylediğimiz zaman, aslında arzın onları daha büyük veya daha az bir kuvvetle çekmesi sözkonusudur. Her cismin diğer cisimler üzerinde belirli bir “çekimsel” kuvveti vardır. Bu çekim kuvveti, sözkonusu cisimlerin kitlesine ve birbirine olan mesafesine bağlıdır. Cisimler ağırlaştıkça ve aralarındaki mesafe az aldıkça,birbirleri üzerindeki çekim kuvveti büyür. Astronomlar ve bilim adamları, gökyüzündeki cisimlerin (ay, gezegenler, vs.) bulundukları durumda düşmeksizin kalmalarını bu kanunla açıklamaktadırlar. Her cisme etki yapan yerçekimi kuvveti eşit değildir. Bir cismin düşmesini önlemek, o cismi etkileyen yerçekimi ivmesine eşit,ancak zıt yönlü başka bir kuvvetin etkisiyle mümkün olabilir. Yerçekimi ivmesi sabit (değişmez) bir değerdir. Bir cismin kitlesi ile yerçekimi ivmesinin çarpılması sonucu, o cismin ağırlığı bulunur.
  Yerçekimi ivmesi dünyanın hemen her tarafında 980 m/ saniye kare’dir.
  Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe bu ivme biraz artar. Dolayısıyla, aynı cisim Ekvator’da ve kutuplarda tartılacak olursa ağırlığının fark ettiği görülecektir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Ünlü İngiliz bilim adamı Isaac Newton’un bir elma ağaca altında otururken “Yerçekimi Kanunu”nu nasıl bulmuş olduğu gerçekten ilginç bir hikâyedir.
  Bu tür hikâyelerin çoğu uydurmadır ama Sir İsaac Newton’unki gerçektir. Newton’un altında oturduğu elma ağacının dalından düşen bir elma, ünlü bilim adamının kafasında bazı soruların şekillenmesine yol açmıştır belki de. Dalından kopan elma niçin yukarıya doğru değil de, yere düşüyor? Daldan kopan elma, pencereden atılan bir şey yere düşüyor da, ay ve gökyüzündeki yıldızlar niçin düşmüyor? Bu sorular üzerinde uzun süre düşünen, çalışmalar ve deneyler yapan Isaac New-ton, birkaç yıl sonra, bütün evrene egemen olan yerçekimi Kanunu’nun formülünü ortaya koymuştur.Bu çok önemli bir formüldür.

  BU SİTEYİ ÇOK BEĞENDİM

 7. 7
  sudenur
  Yeni Üye
  arkadaşlar çok sğolun bana çok yardımcı oldunuz :) :)

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel site

 9. 9
  Ziyaretçi
  bende birşey paylaşim bari ISAAC NEWTO'NUN HAYATI
  Newton,25Aralık 1642’de Woolsthrope’de doğmuğtur.Babası o doğmadan önce ölmüştür.Annesi,Newton iki yaşına geldiğinde tekrar evlenmişti.Çocukken çeşitli modeller yaparak el becerisini göstermiştir.Çocukluğunun büyük bir kısmı büyük annesinin yanında geçmiştir.Okula Gratham’da başlamıştı.Daha sonra eğitimini Cambridge’de sürdürmüştür.
  1677’de Trinity college’de öğretim üyesi oldu.
  1668’de öğretim üyesi oldu.
  1669 yılında henüz 26 yaşında iken Lucasian matematik kürsüsüne seçildi.
  1665’de büyük veba salgını nedeniyle ünv.kapatılınca Newton annesini woolsthrope’deki evine çekildi böylelilkle hastalıktan kaçmayı başardı.

  YASALARI

  Günümüzde mekanik biliminin dayanağını oluşturan hareketle ilgili üç yasa önemli buluşların ilkidir.
  -İlk yasası;dışardan bir kuvvet etki etmedikçe hareketsiz bir cismin hareketsiz kalacağını ve düzgün doğrusal hareketli bir cisimsinde düzgün doğrusal hareketini sürdüreceğini söyler
  -İkinci yasada kuvvetin cisimlerde ivmeye neden olması kavramını açıklar
  -Üçüncü yasada her etkinin ters yönde eşit bir tepki doğuracağı yer alır.

  BULUŞU

  Yasaları ortaya koymasından kısa bir süre sonra sıradan bir olay en büyük buluşlarından birini yapmasını sağladı.Meyve bahçesinde otururken ağaçtan düşen bir elma dikkatini çekti ve elanın neden düştüğünü düşünmeye başladı.Acaba o güne kadar varlığı bilinmeyen bir kuvvet tarafındanmı dünyaya çekilmişti.Eğer varsa,böyle bir kuvvetin bütün cisimleri ve gezegenleri bile etkileyebileceğini düşündü.Düşüncelerini ve hareket yasalarını uygulayarak evrendeki cisimlerin aralarındaki uzaklıkta ters orantılı bir kuvvetle birbirini çektikleri kuramını geliştirdi bu yeni kuvvete çekim adını verdi
  -1665’teki buluşları sadece mekanikle sınırlı deildir optikle ilgili çalışmaları sonucunda beyaz ışığın cam bir prizmadan geçince yeniden birleşerek beyaz ışığa dönüştüğünü buldu.
  -renk üzerindeki araştırmaları teleskop türü araştırmalarına yol açtı ama mercekteki görüntüler camdaki kusurlar yüzünden mercek yerine ayna kullanmayı tercih etti ve çeşitli deneylerden sonra uzaktaki cizsimlerin büyütülmüş görüntülerini oluşturan içbükey aynalar geliştirdi
  -1687’de hareket yaratan ve genel çekim kuramı ilk olarak yayınlanan”doğa biliminin matematik ilkeleriadlı kitabında ilgisini sürdürdü.
  -1704 yılındaoptik adlı ikinci büyük eserini yayınladı.

  ÇEVRESİYLE İLİŞKİLERİ,KİŞİLİĞİ

  Çevresiyle ilişkileri tartışmalı ve tatsızlıklarla geçmiştir.Kinci ve sinirli bir yapıya sahiptir.Annesinin ölümünden etkilenerek 6yıl herkesten uzak yaşamıştır.
  1688’de Avam Kamarasy Cambridge üyesi olarak seçilmiştir.Kendisine göre örnek başarıyla görevini yürüten birisidir.Yaşamı boyunca ilahiyat konularına ilgi duymuştur.

  VE ÖLÜMÜ

  Newton 1727’de ölmüştür ve öldüğünde hiçbir bilim adamının sahip olmadığı bir üne sahip olmuştu

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok güzel bi site teşekkür ederim

 11. 11
  Ziyaretçi

  manyak bir site

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
yerçekimi nedir,  yerçekimi nedir kim bulmuştur,  yer çekimini kim bulmuştur,  yer çekimini kim buldu,  yerçekimi kim buldu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 34 kişi