Akılcılık ve bilimselcilik ilkesi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Akılcılık ve bilimselcilik ilkesi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Akılcılık ve bilimselcilik ilkesi nedir

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: akılcılık ve bilimselcilik ilkesi nedir

  Bütünleyici İlkeler - Akılcılık ve Bilimsellik

  Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük özelliklerinden biri de bilimsel ve akılcı bir düşünceyi yani rasyonalizmi Türk Toplumu'nun bütün alanlarına egemen kılmak çabasıdır. Atatürk insan aklına çok değer verirdi. Şu sözlerinden anlayabiliyoruz : "Akıl ve mantıkta çözümlenemeyecek sorun yoktur".
  Yüzlerce yıl koyu bir kadercilik anlayışı içinde yaşayan Türk Toplumu'nu yeniden canlandırmak, ancak akılcılığın her işte öncü olmasını sağlamakla olurdu. Atatürk bu nedenle akıl yoluna ağırlığı vermiş, her işin ölçüsü olarak aklı kullanmıştır.
  Akılcılığın zorunlu sonucu bilimselliktir. Bilimler, akıl yolu ile yapılan zihinsel çalışmalardan çıkar. Batıda akılcılık başladıktan sonra, önce doğrudan doğruya akıl ilkeleri demek olan matematik büyük bir gelişmeye kavuştu. Matematiği mekanik izledi. Sonunda akıl ve deney yolu ile öteki bilimler hızla ilerledi ve buradan da teknoloji doğdu.
  Görülüyor ki, akıl ve bilim her türlü gelişmenin kaynağıdır. Bunun için Atatürk, "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. Türk Milleti'nin yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale müsbet ilimdir" demiştir.
  Türk Milleti gerçekleri akıl ve bilim yolu ile değerlendirdikçe ilerleyip gelişecektir. Ekonomik, kültür ve ahlak alanında gelişme buna bağlıdır. Unutulmamalıdır ki, ahlak kuralları da akıl yolu ile konulmuştur.+ Yorum Gönder
bilimselcilik nedir,  bilimselcilik
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi