Işık kirliliğine neden olan şeyler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Işık kirliliğine neden olan şeyler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Işık kirliliğine neden olan şeyler nelerdir

 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: ışık kirliliğine neden olan şeyler nelerdir

  1- Kamaşan Işık: Yatay ışık, kilometrelerce öteden görülebilir ve bizim karanlığa karşı adaptasyonumuzu azaltır. Kamaştırıcı ışık görüş mesafesini azaltarak sürücü ve yaya güvenliğini de tehlikeye sokar.

  2- Işık Taşması: Işığın istenmeyen yere düşmesine ışık taşması denir. Tipik bir örnek olarak evlerimizin önünü ve arka bahçemizi aydınlatmakla yetinmeyerek, yatak odalarımızı bile aydınlatan cadde ışıkları verilebilir.

  3- Aşırı Miktarda Işık: Belli bir işin yapılması için gereken aydınlatma miktarını aşan ışıktır. Fazla ışık her zaman iyi aydınlatma demek değildir.

  3- Gökyüzü Işıldamaları: Kar, gökyüzü ışıldamalarının %80'ini doğrudan gökyüzüne yansıttığı için bu olay mevsimlik bir olay olarak nitelendirilebilir. Şehirlerde doğrudan gökyüzüne yönlendirilmiş ışık kaynakları ile gökyüzü ışıldamaları birleşince, ışık kubbesinin parlaklığı ve menzili büyük oranda artar. 3. 3
  Ziyaretçi
  Işık kirliliğine lüzumsuz yapılan ışıklandırmalar neden olur 4. 4
  Ziyaretçi
  bana göre ışık kirliliği gereksiz yere yakmaktır

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok mantıklı düşünmüşsün teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
ışık kirliliğine sebep olan şeyler,  ışık kirliliğine neden olan etkenler ,  ışık kirliliğine neden olan durumlar,  ışık kirliliğine neden olan etmenler,  doğru ve yanlış aydınlatma nedır ornek verınız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi