Eklem Çeşitleri Nelerdir Örnek Veriniz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eklem Çeşitleri Nelerdir Örnek Veriniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eklem Çeşitleri Nelerdir Örnek Veriniz

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: eklem çeşitleri ve örnekleri

  Kemikler, yan yana ve uç uca geldiklerinde görevlerine ve hareket durumlarına göre aralarında bağlantılar yaparlar. Bu bağlantılara eklem denir. Eklemler hareket derecesine göre üç bölümde incelenir:

  Oynamaz Eklemler

  Kafatası gibi iskeletin hareket etmeyen kısımlarındaki kemiklerde görülür. Kemikler, çok sıkı şekilde birbirine testere dişi gibi girinti ve çıkıntılarla bağlıdır.

  Az Oynar Eklemler

  Hareketleri sınırlı olan eklemlerdir. Omurların eklemleri bu tiptir. Omurlar birbiri üzerine doğrudan doğruya binmezler, aralarında fibröz kıkırdaktan yapılmış yastıklar (diskler) vardır. Aynı zamanda omurlar birbirleriyle ligamentler (kirişler) aracılığıyla bağlanmıştır. Kaburgaların göğüs kemiği ile yaptığı eklem de az oynar ekleme örnektir. Omurlarda disklerin kaymasıyla bel fıtığı denen omurga rahatsızlıkları oluşur.


  Oynar Eklemler

  Çoğunlukla vücudun hareket görevini üzerine almış kemikler arasında görülen tam hareketli eklemlerdir. Bu eklemlerde, iki kemikten birinin çıkıntısı ile diğerinin girintisi birbirine uyacak şekildedir. İki kemiğin arasında sinoviyal boşluk olduğundan kemiklerin serbest hareket etmesi sağlanır.. Eklem kıkırdakları kemiklerin uçunu örterek hem onlara uçlarda düzgünlük verir; hem de kısmen esneklik kazandırır. Sinoviyal boşluğu içten saran sinoviyal zar vardır. "Sinoviyal zar", kan ve lenf damarların-dan sinoviyal sıvıyı (eklem sıvısı) süzmeye yarar. Bu sıvı eklemlerin kaygan olmasını sağlar. İleri yaşlarda eklem katılaşmaları bu süzme görevinin bozukluğundan olur. Eklemleri oluşturan kemikler birbirlerine ligamentler ve kısmen kaslarla bağlanır. Eklemlerin üzerinde eklemi koruyan eklem kapsülü bulunur. 3. 3
  Ziyaretçi
  güzelmiş işime yaradı teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  muhteşem bir şeyy sağol

 5. 5
  Ziyaretçi
  benimde yarıyacak inşallah amin

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok teşşekkür ederim

 7. 7
  Ziyaretçi
  kim yazdıysa ellerine sağlık çok güzel yazmış ödeve yardım ettiği için tşk ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel yüzü kaptım hocadan

 9. 9
  Ziyaretçi
  bilmediğim kelimeler vardı onları öğrendim süper

 10. 10
  Ziyaretçi
  süper işime yaradı 100 ü kaptım hocadan

 11. 11
  Ziyaretçi

  bunu kim yazdıysa teşekkürler çok güzel anladım öğrendim...

 12. 12
  Ziyaretçi
  baya iyi ödevime yaradı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
eklem çeşitleri nelerdir örnekler veriniz,  eklem çeşitlerine örnekler,  eklem çeşitleri ve örnekleri,  eklem çeşitlerine örnek,  eklem çeşitlerine birer örnek veriniz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 23 kişi