Çok hücreli canlılara örnek veriniz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çok hücreli canlılara örnek veriniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com





  Cevap: çok hücreli canlılara örnek veriniz

  çok hücreli canlılara örnek

  Etrafımızda gördüğümüz makroskobik canlılar ve göremediğimiz mikroskobik canlılar hücrelerden meydana gelmiştir. Hücreler ancak mikroskopla görülebilecek kadar küçük, canlı ve çok karmaşık yapılardır. İlk defa 1665 yılında Robert Hook, mantar dokusunu incelemiş gözlemlediği yapılarda küçük boşluklar görmüş ve gördüğü bu boşluklara içi boş odacıklar anlamına gelen HUCRE demiştir. Ancak hücre biliminin başlangıcı Matthias Schleiden ve Theodor Scwann tarafından ortaya konan hücre teorisine dayanmaktadır. Bu teori, tüm canlıların hücrelerden meydana geldiğini ve canlı yapısına katılan her hücrenin bağımsız olmalarına karşın birlikte çalıştıklarını ifade eder.


  Bugünkü anlamda hücre teorisi

  *Bütün canlılar bir veya bir çok hücreden meydana gelir.

  *Hücreler canlının en küçük yapısal ve fonksyonel birimidir.

  *Hücreler kendilerinden önceki hücrelerin bölünmesi ile meydana gelirler.

  *Canlının kalıtım maddeleri hücrelerde bulunur.

  Hücrenin şekli ve büyüklüğü
  Hücreler çoğunlukla mikroskobik olmakla birlikte, gözle görülebilecek büyüklükte olan hücrelerde vardır En küçük hücreler gametler, bakteriler ve parazit bir hücrelilerdir. En büyük hücre ise deve kuşu yumurtasıdır. Bilinen en uzun hücre ise 1 m kadar uzunluktaki sinir hücreleridir.

  Hücrelerin şekilleri farklı farklıdır. Yıldız, oval, küp, silindir, dikdörtgen vb. şekillerde olabilir. Mesela kemik hücreleri yıldız, salgı hücreleri kübik, ince bağırsağın iç tabaka hücreleri silindirik, bitki hücreleri kübik veya çok şekilli olabilir.
  Hücrenin çeşitleri


  1.Zarla Çevrili Çekirdeği Bulunmayan Hücreler

  Mavi-yeşil algler ve bakteriler sitoplazmalarında (Prokaryot) zarla çevrili bir çekirdek taşımazlar. Sitoplazma içinde yaşamsal olaylan gerçekleştiren organeller de yoktur. (Ribozom hariç) Canlılığın devamı için gerekli metabolizma olayları yapıları üzerinde olur. Memeli canlıların alyuvar hücrelerinde çekirdek yoktur.



  2. Zarla Çevrili Çekirdeği Bulunan Hücreler



  Ökaryotlar (Lat. Eukaryota), "organel zarı" bulunduran organizmaları, dolayısıyla çekirdek materyali hücrenin sitoplazmasına dağılmamış olduğundan da gerçek çekirdeğe sahip organizmaları kapsayan canlı âlemidir. Karyon Latince'de "çekirdek" anlamını verir -eu ön takısı da "gerçek" demektir.

  Kalıtsal materyal, hücre içerisinde belirli bir zarla çevrilmiş çekirdeğin içinde bulunur. Kromozomlar DNA'dan ve proteinden oluşmuş olup, mitozla bölünürler. Ökaryotlar, sitoplazmalarında karmaşık organeller bulundururlar. Ökaryotik hücreler, Prokaryotlara göre çok gelişmişlerdir, hayvanlar, bitkiler, mantarlar ve protistler âlemlerini kapsar.

  Bu hücrelerde çekirdek çift katlı zarla sitoplazmadan ayrılmıştır. Yaşamsal olaylar hücre içinde bulunan organellerde gerçekleşir. Gelişmiş çok hücreli canlılarda yapı ve görev bakımından benzer hücreler dokuları, dokular organlan, organlar sistemleri sistemler de organizmayı oluştururlar.
  Hücre —> Doku —> Organ —> Sistem —> Organizma

  Canlılar hücre sayılarına göre;

  Tek hücreli canlılar Çok hücreli canlılar

  • Tek hücreden oluşurlar • Çok sayıda hücreden oluşurlar

  • Bütün hayatsal olaylar tek hücre içinde gerçekleşir.•Hücreler arasında işbirliği vardır

  . • Bakteriler, Amip, Paramecium vb. •Bitki, hayvan, insan,







 3. 3
  Ziyaretçi
  çok hücreli canlılar insanlar







 4. 4
  Ziyaretçi
  insan,hayvan,bitki,hayvan,mantar

 5. 5
  Ziyaretçi
  çook saolun bu bilgi çok işime yarada tşk ederim...

+ Yorum Gönder
çok hücreli canlılara örnekler,  çok hücreli canlılara örnek,  çok hücreli canlılar,  çok hücreli canlılar örnek,  çok hücreli canlılar nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi