Lohusa kadının yapması gerekenler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Lohusa kadının yapması gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Lohusa kadının yapması gerekenler

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: lohusa kadının yapması gerekenler

  lohusa kadının yapması gerekenler


  Lohusa Bayanların Yapması Gereken Kontroller

  Lohusa bayanların sık aralıklarla tansiyon ölçümleri yapılmalı, kanama kontrol edilmelidir.

  Doğum sonrası vajinal akıntılar (Löşi): Doğumdan sonra rahim içinden gelen akıntıya "Löşi" adı verilir. İlk gelen taze kırmızı kan "löşi rubra" olarak adlandırılır. Bu sıvının içinde kan ve doku parçacıkları bulunur. Birkaç gün içinde miktarı azalır, rengi açılır ve yani "löşi seroza"ya dönüşür. 2. haftadan sonra ise daha koyu kıvamlı ve açık renkli "löşi alba" gelmeye başlar. Doğumdan yaklaşık 4 hafta sonra bu tüm bu vajinal akıntılar kesilir. Löşi içeriği açısından enfeksiyona çok müsait bir ortamdır. Bu nedenle hijyene çok dikkat edilmelidir.

  Egzersiz yapılmalı

  Doğum esnasında 10 cm açılan ve tamamen incelip kağıt gibi olan rahim ağzı açıklığı bir hafta sonunda yaklaşık 1 cm'ye iner. Rahim ağzı normal doğum yapmışlarda artık yuvarlak değil yassı bir görünüm alarak doğum yapmayanlardan ayrılır. Rahim ağzının tamamen iyileşmesi yine 6 haftalık bir zaman alır. Doğum sırasında çok fazla zorlanan ve esneyen vajina dokusu yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve 3 hafta bitiminde son halini alır, ancak asla doğum yapmadan önceki gerginliğine gelemez. Gebelik boyunca genişleyen ve esneyen karın kasları ve pelvik kaslar 6 hafta sonra toparlanır ve bu dönemden sonra egzersiz önerilir. Dolaşım, boşaltım, endokrin gibi diğer sistemlerde olan değişiklikler de 6 hafta sonunda normal haline döner. Doğumdan hemen sonra ciddi ve ani problemler görülebilir. Bu yüzden lohusa en az 24 saat gözlem altında tutulmalıdır. Sık aralıklarla tansiyon ölçümleri yapılmalı, kanama kontrol edilmelidir.


  Kanama fazla olursa...
  Erken lohusalığın en önemli riski kanamadır. Normal doğumdan sonra 500 mililitreden fazla kanama olması anormal olarak kabul edilir. En önemli ve ciddi nedeni rahmin kasılmamasıdır. Doğumdan sonra rahmin kasılmaması ve dolayısı ile açıkta olan damarların kapanamamasına "Atoni" denir. Son derece acil ve hayatı tehdit eden bir durum olup, çok kısa zamanda aşırı miktarda kanama ile karakterizedir. Uygun ortamlarda yapılmayan doğumlarda, atoni gelişirse ve acil ameliyat şartları yoksa anne kaybedilebilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi