Ölçmede hata nedir Bu hataları aza indirmek için nelere dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ölçmede hata nedir Bu hataları aza indirmek için nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ölçmede hata nedir Bu hataları aza indirmek için nelere dikkat etmeliyiz

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Ölçmede hata nedir Bu hataları aza indirmek için nelere dikkat edilmeli
  Ölçme sonuçlarına istenmeyen değişkenlerin karışmasıdır. Hataların bir kısmı kontrol dışında ölçme sonuçlarına karışabilir. Bu nedenle çok iyi sanılan ölçme araçlarıyla yapılan ölçmelerde bile bir miktar hata vardır.


  Deneyler sırasında yapılan ölçümlerde hataları iki grupta ayırabiliriz.

  I. Sistematik hatalar: Kullanılan ölçü aletlerinden kullanıcıdan ve bazı dış etkenlerden ileri gelen hatalardır. Ölçüm yaparken kullanılan ölçü aletinin hatalı ölçüm yapması sonucu ölçme sürekli hata verir. Ölçüm aletinin ayarlarının düzeltilmesiyle hata giderilebilir. Ölçüm aletini kullanan kişi de farkında olmadan hata yapabilir. Farkına varıldığında başka bir kişi tarafından ölçünün alınması sistematik hatayı düzeltir. Rüzgâr sıcaklık nem gibi dış etkenlere de dikkat edildiğinde sistematik hatalar azaltılabilir.
  II. Rasgele hatalar: Ölçü anından önceden sezilemeyen ve ölçü sonuçlarını geçici bir süre etkileyen olaylardan ileri gelen hatalardır.  Ölçülen büyüklğün gerçek değeri ile ölçme sonuçlarında elde edilen değerler arsındaki farka denir.

  Hata kaynakları şunlar olabilir ;

  1- Ölçüm yapan kişiden kaynaklanan hatlar ( kişinin yaşına, öğrenim durumuna, ruh haline bağlı olabilr)

  2- Ölçme aracından kaynaklanan hatalar (kullanılacak aracın basmındaki hata)

  3- Isı ve basınç gibi dış etmenlerin ölçüm aracı üzerinde oluşturacağı hatalar 3. 3
  Ziyaretçi
  İlk başta önümdeki engelleri kaldırdığım zaman sıkıntıları en aza indirmiş olurum+ Yorum Gönder
ölçmede hatayı azaltma yolları,  ölçüm yaparken nelere dikkat etmeliyiz,  ölçmede hatayı en aza indirmek için neler yapılmalıdır,  ölçmede hataları en aza indirmek,  ölçmede hatayı en aza indirmek için ne yapılmalıdır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi