Günümüzde kullanılan işletim sistemleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Günümüzde kullanılan işletim sistemleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: günümüzde kullanılan işletim sistemleri nelerdir

  günümüzde kullanılan işletim sistemleri


  İşletim sistemi, bütün diğer {{anlam ayrım}}  yazılımların Yazılım, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların, birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak, görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makina komutlarıdır.

  belleğe, girdi/çıktı aygıtlarına ve

  kütük sistemine erişimini sağlar. Birden çok program aynı anda çalışıyorsa, işletim sistemi her programa yeterli sistem kaynağını ayırmaktan ve birbirleri ile çakışmamalarını sağlamaktan da sorumludur.

  2005 yılı itibari ile, en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri iki ana grupta toplanabilir: Microsoft Windows grubu ve Microsoft firmasının geliştirdiği bir işletim sistemleri ailesinin genel adı. İlk Windows 1981 yılında satışa sunulmuştur.

  UNIX benzeri işletim sistemlerini içeren grup (bu grup içinde pek çok Unix versiyonu, UNIX, 1969 yılında, Ken Thompson tarafından Bell Laboratuvarlarıda geliştirilmiş, çok kullanıcılı, çok görevli yapıyı destekleyen bilgisayar işletim sistemidir.

  Günümüzde Windows tabanlı sistemlerden sonra en çok kullanılan ve kökleri UNIX'e dayanan işletim sistemi Linux|GNU/Linux'tur.

  UNIX türevi işletim sistemleri çok işlemcili çok pahalı makinalardan, tek işlemcili basit ve çok ucuz ev bilgisayarlarına kadar pek çok cihaz üzerinde çalışabilen esnek ve sağlamlı
  .Linux ve Linux, Linus Torvalds adında Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi'nde bir öğrenci iken Intel'in yeni işlemcisi 80386nın korumalı mod mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı bir işletim sistemi çekirdeğidir. İnternette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.


  UNIX, akademik çevrelerde ve sunucu olarak kullanılmaktayken, Windows ise evde ve ofislerde masaüstünde tercih edilmektedir.
  .Masaüstü bilgisayarlarında Windows, diğer işletim sistemlerinden çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır ve çeşitli araştırmalar Windows'un masaüstünde pazar payının %90 ile %98 arasında olduğunu göstermektedir. Linux sunucularda yaygın olarak kullanılmaktayken, evlere ve ofis masaüstlerine de yavaş yavaş girmektedir. UNIX'in ana kısımlarından yararlanan Mac OS ve onun öncülleri ise daha çok masaüstü yayıncılıkta kullanılmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  işletim sistemleri için teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  siz bence çok güzel yapmışsınız bravo forum alev :D:d

 5. 5
  Ziyaretçi
  aynen katılıyorum

 6. 6
  Ziyaretçi
  teşekkürler çok destek oldunuz

 7. 7
  Ziyaretçi
  tşk çk yrdmı oldnz bn mütüşüm

 8. 8
  Ziyaretçi
  Günümüzde kullanılan işletim sistemleri süper örnek olmuş

+ Yorum Gönder
günümüzde kullanılan işletim sistemleri,  günümüzde en cok kullanılan işletim sistemleri,  günümüzde kullanılan işletim sistemleri nelerdir,  günümüzde en çok kullanılan iletişim sistemleri,  isletim sistemi gecmisten gunumuze
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi