Açık kaynak kodlu işletim sistemleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Açık kaynak kodlu işletim sistemleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Açık kaynak kodlu işletim sistemleri nelerdir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: açık kaynak kodlu işletim sistemleri nelerdir  açık kaynak kodlu işletim sistemleri hakkında bilgi


  General Public License(GPL)

  General Public License(GPL),bir çok yerde kullanılan ve büyük olanaklar sağlayan bir özgür yazılım lisansıdır. Bu lisans Richard Stallman tarafından 1983 yılında geliştirilmiştir.Bu lisansın üzerinde en çok durduğu konu yazılımların kaynak kodlarıyla birlikte dağıtılmasıdır.Yani kaynak kodların açık olmasıdır.Bu da kullanıcıya kaynak kodunu inceleyebilmesini,üzerinde değişikler yapmasını ve kendi projelerinde kullanabilmesini sağlar.Böylelikle kullanıcı isterse yazılımın kodları değişiklikler yaparak onları maddi kazanca dönüştürebilir.Ama yazılımın GPL ile lisanslanmak zorundadır.
  GPL lisans anlaşmasının temel amacı kullanıcının ne kullandığını bilmesini göstermektir.

  GPL lisans anlaşmasının bazı avantajları;
  •Kullanıcı yazılımın içinde ne olduğunu bilir.•Kullanıcı yazılımda beğenmediği kısımları değiştirebilir.•Kaynak kodu açık olduğundan bilgisayar korsanlarının ne yaptığını kolayca bulabilir.•Kullanıcı ürünün geliştirdiği firmaya bağlı kalmaz.Kaynak kodu ortada olduğu için kendisi değiştirebilir veya destek alarak yazılımını geliştirebilir.Açık Kaynak Kod

  Açık kaynak kod yazılımların kaynak kodlarının herkesin görebileceği,inceleyebilceği ve kullanabileceği açık olan yazılımlardır.Bu yazılımların en önemli özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır.Bu özelliği ile kullanıcıya önemli bir katkıda bulunmuştur.Çünkü kullanıcı kaynak kodunu özgürce değiştirebilir,üzerinde değişiklikler yapabilir.

  <!--[endif]-->

  Açık kaynak kodun bazı avantajları;
  •Düşük maliyetlidir.•Ücretsizdir.•Sağlamdır.•Güvenilirdir .•Hızlıdır.Devamlılığı vardır.(Yani yazılımı üreten şirketin batması durumunda bilgiler kaybolmuyor.)
  Açık Kaynak İşletim Sistemleri(LINUX, PARDUS, DEBİAN, UBUNTU, OPENSUSE)  Linus Torvalds(Linux çekirdeğinin yaratıcısı)  LİNUX:Linux,açık kaynak kog geliştirme modelini ve özgür yazılımın en önemli örneklerinden biridir.Bu açık kaynak kod değiştirilebilir.ve kullanıcı tarafından yeniden dağıtılabilir.Linux,Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir.Linux çekirdeği ile beraber toplu derlenmiş ve kurulumu kolay işletim sistemlerinin piyasada bir sürü dağılımı vardır.  Linux'un sembolü


  Linux dağıtımlarının bazıları şunlardır;
  Ubuntu,Debian,Opensuse,Pardus,Fedora,Turkix vb ...

  Kullanım Alanları:


  1.Açık kaynak kodlu olması çekirdek yapı üzerinde uygulamayı kolaylaştırmıştır.Bundan dolayı linux farklı amaçlar dahilinde kullanılır.
  2.Linux,cep telefonlarında,cep bilgisayarlarında,diz üstü bilgisayarlarda,masaüstü bilgisayarlarda ve sunucularda kullanımı yaygındır.
  3.Her amaç için farklı bir linux dağıtımı bulmak mümkündür.Ev kullanıcıları için Ubuntu,OpenSUSE,Pardus gibi dağıtımlar yaygınken;sunucularda Debian,Fedora daha yaygın olup ayrıca eğitim için de Edubuntu gibi dağıtımlar bulmak mümkündür.


  Linux'un ekran görüntüsü

  PARDUS:

  Pardus,TÜBİTAK-UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesidir. Pardus açık kaynak kodlu ve GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan bir özgür yazılımdır.

  Pardus'un sembolü
  DEBİAN:

  Debian, özgür bir işletim sistemi yapmaya karar vermiş gönüllülerin oluşturduğu, bir işletim sistemidir.Bir linux dağılımıdır.Tamamı özgürdür.


  Debian'ın sembolü


  UBUNTU:
  Ubuntu bir Linux dağıtımıdır. Bir işletim sistemidir.Her altı ayda bir yeni masaüstü ve sunucu sürümünü yayınlar.
  Ubuntu'nun hedefi bilgisayar kullanıcılarına kullanımı ve kurulumu oldukça basit,güncel ve güvenli bir işletim sistemi sunar. <!--[endif]-->


  Ubuntu'nun sembolü

  OpenSUSE:

  OpenSUSE Novell'in sponsor olduğu bir topluluk projesidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi